12 Aralık 2004 22:00

Sendikadan sonra avukat vurdu

Avukat Gökhan Algün, "işçilere jest yaparak yüzde 20 alacağından yüzde 5 feragat ettiğini" söyledi. Aslında yüzde 5 alması gerekiyordu. Kaba bir hesapla bir kalemde 6 trilyon lirayı, fazladan cebe indirdi.

Paylaş
İskenderun Demir Çelik Fabrikası (İSDEMİR) işçileri, sendikanın ardından avukatlar tarafından da mağdur edildi. Avukatların, işçiler üzerinden kazandığı, trilyonları buluyor. İSDEMİR'de yıllarca çalıştıkları halde taşeron olarak gösterilen işçiler, 1998 yılında dava açarak kadro ve toplusözleşme haklarını elde etmişlerdi. Ancak üyesi oldukları Çelik-İş, fabrikanın işçilere devredilecek yüzde 11 payını almak için haksızlığa göz yumdu; işçiler taşeron statüsünde çalıştılar ve sonra da işten atıldılar. Sendikaları tarafından aldatıldıklarını söyleyen işçiler, haklarını alabilmek için bu kez avukata başvurdular. İSDEMİR işçisi Turan Kazımcı, bundan sonrasını şöyle anlattı: "Davayı kazanmıştık ama taşeron olarak çalışmaya devam ediyorduk. Sonra İSDEMİR'in özelleştirilmesi gündeme geldi. Avukatlarımız olan Ümit Teoman ve ortağı Gökhan Algün'e olayı danıştığımızda Gökhan Algün, işçilerin hukuken işe dönmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Bize işsizlik sigortası için başvuru yapmamızı söyledi. Bunun işten atılmayı kabul etmek anlamına geldiğini daha sonra öğrendik."

Trilyonlar cebe İşçiler, kıdem ve ihbar tazminatları ile geriye dönük tüm hakları için açtıkları davayı kazandılar. Ancak bu kez de avukatların oyununa geldiklerini belirten Kazımcı, "Dava lehimize sonuçlandı. Algün kısa bir süre sonra işçileri teker teker bürosuna çağırdı. İşçilere 30-40 milyar alacaklarını söyleyerek 'yıllardır omuz omuza mücadele verdiğimiz işçi arkadaşlara nasıl bir jest yapabiliriz, diye düşündük. Yüzde 20 hakkımızdan yüzde 5 feragat ederek yüzde 15 almakta karar kıldık' dedi. Sonradan öğrendik ki toplu davalarda yüzde 5 alınıyormuş. Bir düşünün adam, 2 bin kişilik bir davada her 30 milyar liradan yüzde 15 aldı" dedi.

Rant ortaklığı bozdu Benzer bir oyunu Gökhan Algül'ün ortağı Ümit Teoman'ın PETKİM'de oynadığını hatırlatan Kazımcı, Teoman'ın PETKİM'de çalışan 1266 işçinin toplusözleşmeden doğan haklarının yüzde 12'sini "kendi cebine attığını" belirtti. Sonradan, Maliye'nin "vergi kaçırdıkları" gerekçesiyle avukatları sıkıştırdığını söyleyen Kazımcı, Algün'ün işçilere 500'er milyon lira verip kağıt imzalatarak kendini kurtarmaya çalıştığını bildirdi. Kazımcı, Teoman ve Algün'ün ortaklığı bozduklarını ve artık birbirlerine düşman gibi davrandıklarını da sözlerine ekledi. İşçilerden Arif Güvenç ise "Bizim ekmeğimizi bölen zenginler kendi aralarında dolandırıcılık yapmak için kavga ediyorlar. Yapmamız gereken tek bir şey var; birleşerek mücadele etmek" dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Birliğimizi bozamazlar'

SONRAKİ HABER

Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Alayont: Tarihi taş binalara sahip çıkılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...