12 Aralık 2004 22:00

Hıristiyan kardeşlerinden
   Erdoğan'a destek yok

"Kardeş partiler" durumundaki AKP ile Alman Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi arasındaki kavga 17 Aralık'a dört gün kala iyice kızıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "Alman Hıristiyan demokratlarının da önerdiği imtiyazlı ortaklığa Türkiye asla razı olmayacaktır" derken, CDU'lular da Erdoğan ve partisine yönelik eleştirileri yükselttiler.

Paylaş
"Kardeş partiler" durumundaki AKP ile Alman Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi arasındaki kavga 17 Aralık'a dört gün kala iyice kızıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "Bild am Sonnatg" gazetesine yaptığı açıklamada "Alman Hıristiyan demokratlarının da önerdiği imtiyazlı ortaklığa Türkiye asla razı olmayacaktır" derken, CDU'lular da Erdoğan ve partisine yönelik eleştirileri yükselttiler. Erdoğan gazeteye demecinde 17 Aralık'taki zirvede Türkiye'nin AB'den tam üyelik sözü beklediğini dile getirerek, Türkiye'nin AB üyeliğinin, sadece Avrupa'nın kendisini bir Hıristiyan kulübü olarak görmesi durumunda sorun teşkil edeceğini söyledi. Erdoğan, hiçbir ülkenin Türkiye gibi 41 yıl AB'nin kapısında bekletilmediğini, Türkiye'nin tüm ödevlerini yerine getirmiş olmasına rağmen olumsuz yaklaşımların anlaşılmadığını belirtti. Türkiye'nin mümkün olduğunca hızlı bir şekilde birliğe üye yapılması gerektiğini kaydeden Erdoğan, "Türkiye'ye verilecek olumsuz cevap, Avrupa'nın kültürler diyaloguna önem vermediğine dair bir işaret olarak algılanacaktır" diye konuştu. Bu konuda Almanya'daki muhalefet partilerinin tavrını eleştirerek: "Maalesef Alman muhalefeti Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğini iç politika malzemesi yapabileceğini sanıyor. Bu, bedeli ağır bir hatadır" diye konuştu.

Üç ana nokta Erdoğan, Brüksel'de yapılacak Avrupa Birliği zirvesi öncesinde beklentilerini üç ana noktada topladı: "Bizim açımızdan konuşulacak tek konu tam üyeliktir. Alman Hıristiyan demokratlarının da önerdiği imtiyazlı ortaklığa Türkiye asla razı olmayacaktır. İkincisi; Hukuk devleti, demokrasi ve azınlıkların korunması gibi Avrupa Birliği'nin Kopenhag kriterleri dışında kalan yeni siyasi talepleri onaylamamız mümkün değildir. Üçüncü noktamız ise, tam üyelik müzakerelerinin herhangi bir gecikme olmaksızın, yani 2005'in ilk yarısında başlatılmasıdır." Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarına Bavyera Başbakanı ve CSU Başkanı Edmund Stoiber sert tepki gösterdi. Stoiber "Frankfurter Allgemeine Sonntagzeitung"e yaptığı açıklamada, Türkiye'nin tam üyeliğine karşı çıkarak, "Bay Erdoğan bilmeli ki; ben ve Bayan Merkel 17 Aralık'ta Brüksel'de sonu gerçekten açık bir üyelik sürecinin başlatılması için gerekli olan her şeyi yapacağız" dedi. Stoiber yaptığı açıklamada devamla, "Hiç şüphesiz 2006'da yapılacak seçimlerden sonra bizim tarafımızdan kurulacak bir hükümet, ortağımız Fransa ile birlikte, Türkiye'nin tam üyeliğine karşı gerekli olanı yapacaktır" diyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Türkiye'nin tam üyeliği Avrupa'daki insanlar tarafından kabul edilmeyecektir. Amacımız, Avrupa'nın kapasitesini aşmayacak ayrıcalıklı ortaklıktır" dedi. CDU'lu politikacılar AKP'nin AB üzerine aşırı baskı yapmasını da eleştirdiler. Federal Parlamento Avrupa İşleri Komisyonu Başkanı Mattihas Wissmann (CDU), "AKP, hiç de gösterdiği gibi aydınlanmış değil. Allah'a inanış hâlâ demokratik yapının önünde engel" dedi. Wissmann ayrıca AKP Grubu'nun da "otoriter yapıda" olmadığını vurguladı. Avrupa Halk Partisi (EVP) Başkan Yardımcısı Peter Hintze da Türkiye'de kiliselere yasal statü verilmesini istedi.
TÜRKİYE İÇİN ÜÇ KRİTİK TOPLANTI Avrupa Birliği'nde bu hafta Türkiye'nin AB üyeliği konusunda üç kritik toplantı yapılıyor. AB dışişleri bakanları, bugün Brüksel'de zirve tas lağını ele alacak. İki gün sürecek toplantının gündeminde cuma zirvesi gündemi ve karar taslağı bulunuyor. Avrupa Parlamentosu'nda bugün Türkiye rapörtörü Camiel Eurlings tarafından kaleme alınan Türkiye Raporu görüşülecek. Çarşamba günü rapor oylanacak. Cuma günü ise AB liderleri Türkiye'nin üyelik müzakerelerine ilişkin kararı verecek.
MECLİS'TE AB MESAİSİ TBMM bu hafta, 17 Aralık'ta yapılacak AB Zirvesi için yoğun gündemle çalışacak. Meclis, AB Zirvesi öncesinde yasalaşması planlanan "Ceza ve Tedbirlerin İnfazı Yasa Tasarısı" için mesai yapacak. Genel Kurul, bugün saat 10.00'da toplanacak ve tasarı yasalaşıncaya kadar çalışacak. Genel Kurul'da Salı günü ise CHP'nin istediği AB konulu genel görüşmenin öngörüşmesi yapılacak. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, AB konusunda gelinen nokta hakkında milletvekillerine bilgi vermesinin ardından gruplara söz verilecek.
ERDOĞAN'IN GÖZÜ CUMHURBAŞKANLIĞINDA Alman Der Spiegel dergisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gücünün artığını belirterek, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı görevine hazırlandığını iddia etti. Dergide verilen haberde, 17 Aralık'taki AB zirvesinde Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlanması yönünde karar alındığı takdirde Başbakan Erdoğan'ın gücünün daha da artacağı kaydedildi. Haberde bazı çevrelerin ülkede "muhafazakâr bir devrim" yapılmasından endişe ettikleri ifade edilen haberde, ABD Başkanı George Bush'un ziyaret sırasında ABD'deki gibi bir başkanlık sisteminin Türkiye'de de uygulanması konusunda Erdoğan'ı ikna etmeye çalıştığı öne sürüldü.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Felluce'ye bir ses de
   Ankara ve İzmir'den

SONRAKİ HABER

Cancelled press cards of Evrensel newspaper staff restored

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa