12 Aralık 2004 22:00

Baradey ABD'nin hedefinde

UAEA Başkanı El Baradey'in İran'a yönelik 'ılımlı' tavrından rahatsız olan Bush hükümeti, BM yetkilisini yolunun üzerinde istemiyor. Baradey'in İranlı diplomatlarla konuşmalarını dinleyen ABD yetkilileri, UAEA Başkanı'nı görevinden etmek için kanıt aradı ancak bulamadı.

Paylaş
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Muhammed El Baradey'in telefonlarının Amerikan hükümeti tarafından dinlendiği ortaya çıktı. İran'a saldırı tehdidini sıkça yineleyen Bush hükümeti, El Baradey'in konuşma metinlerini ele geçirerek incelemeye aldı. İranlı diplomatlarla yapılan konuşma metinlerini inceleyen ABD hükümetinin amacı konuşmalarda, Baradey'i safdışı etmek için gerekli kanıtları bulmak. Amerikan hükümetinden üç yetkili; Bush yönetiminin Baradey'i görevinden etmeyi amaçladığını ancak Baradey'in yerine geçecek bir isimde karar kılamadıkları için çabuk davranamadıklarını açıkladı. İsimlerini açıklamak istemeyen yetkililer; Amerikan yönetimi içinde Baradey'e karşı yürütülecek kampanyanın ne kadar sert olacağı ya da bu kampanyanın ne tür sonuçlar doğuracağı konusunda anlaşmazlık olduğunu da kaydettiler.

Baradey gözden çıkarıldı ABD'nin UAEA Başkanı'nın artık görevinde kalmasını istemediğini bu nedenle İranlı diplomatlarla yaptığı görüşmeleri dinleyerek 'açık aradığı' kaydediliyor. Ancak ABD tarafından engellenen konuşma kayıtlarının Baradey aleyhine herhangi bir kanıt içermediği belirtildi. ABD hükümetinin Baradey'i hedef almasının altında ise, BM yetkilisinin son zamanlar ABD'nin İran'a yönelik tehditkâr tutumuna karşın daha ihtiyatlı davranması. Bush hükümetinin önde gelen yetkilileri, Baradey'in tarafsız davranmadığını öne sürerken Baradey'in İran'ın bir nükleer krizi aşmasına yardım ettiğini söylüyorlar. Baradey'in İran'ın nükleer programının detaylarını UAEA'dan sakladığı öne sürülmüş ancak bu iddia kanıtlanamamıştı. Bazı hükümet yetkilileri ise, telefon kayıtlarının sıradan diplomatik görüşmeler olduğunu vurguluyor.

'Hiç şaşırmadık' UAEA'dan yapılan açıklamada ise telekulak skandalının kendilerini hiç şaşırtmadığı belirtildi. UEAE sözcüsü Mark Gwozdecky, "Bu tür şeylerin olup bittiğini her zaman tahmin ediyorduk. Aslında böyle olmamasını isterdik ama gerçekler böyle" dedi. ABD, İran, Irak ve KUzey Kore gibi 'kritik' konularda UEAE ile çatışmalar yaşamıştı. Bu ülkelerin nükleer silah ürettiğini öne süren ABD, UAEA'dan daha sert tavır almasını istiyor. Daha önce BM Genel Sekreteri Kofi Annan dahil birçok yetkilinin telefonlarının dinlendiği ortaya çıkmıştı. Irak işgalinden hemen önce ABD'nin özellikle işgale karşı çıkan devletlerin BM temsilcilerinin telefonlarını dinlemişti. ABD'nin BM yetkilililerinin telefonlarının dinlenmesi için Ulusal Güvenlik Ajansı'na verdiği yazılı emir de İngiliz gazetelerinde yer almıştı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Karadeniz'in görkemli eli; Macahel

SONRAKİ HABER

EMEP heyeti Elazığ'da incelemede bulundu: Hamaset söylemi can kaybının önüne geçemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa