11 Aralık 2004 22:00

Tekstil sözleşmeleri ve1995 grevi

Tekstil işkolunda devam eden 20. Dönem Grup Toplu İş Sözleşmesi hâlâ bağıtlanamadı. Tekstil patronları düşük zam oranı ile birlikte esnek çalışmanın kabul edilmesini, ikramiye ve gıda çekinin (erzak yardımı) kaldırılmasını dayatıyor.

Paylaş
Tekstil işkolunda devam eden 20. Dönem Grup Toplu İş Sözleşmesi hâlâ bağıtlanamadı. Tekstil patronları düşük zam oranı ile birlikte esnek çalışmanın kabul edilmesini, ikramiye ve gıda çekinin (erzak yardımı) kaldırılmasını dayatıyor. Patronlar işçilerin kazanımlarını ortadan kaldıracak planlar içindeyken, işkolunda örgütlü üç sendika (DİSK/Tekstil, Türk-İş'e bağlı TEKSİF ve Hak-İş'e bağlı Öz İplik-İş) henüz bir araya gelip patronların karşısına dikilmiş değil.

Birlikte hareket

ve ortak mücadele Erzak hakkı, 1995 yılında yapılan grev sonucunda kazınılmıştı. 1995 grevi, tekstil grup sözleşmelerinde, hem birlikte mücadele hem de kazanımlar açısından, önemli bir yer tutar. O dönemde, Tekstil, TEKSİF ve Öz İplik-İş bir protokol imzalayarak "birlikte hareket ve ortak mücadele" kararı almışlardı. Yaklaşık 100 bin işçi adına hazırlanan ortak taslakta; Yaşanılabilir bir ücret, gerçek bir iş güvencesi, sendikal örgütlenmeyi tehtid eden taşeronlaştırmanın son bulması, kazanılmış hakların korunması ve yeni hakların talep edilmesi gibi belli başlı maddelerde ortaklaşıldı.

Eş güdümlü grev Görüşmelerde patron sendikası, ilk 6 ay için yüzde 25, ikinci 6 ay için yüzde 30 zam önerdi. Taşeronlaştırma, iş güvencesi konularındaki işçi sendikalarının getirdiği öneri ise kabul edilmedi. İşçi sendikaları, özellikle DİSK/Tekstil, iş güvencesi ve taşeronlaştırmayı caydıracak maddelerde ısrarcı oldular. Anlaşma sağlanamayınca 20 Ocak 1995'te bir araya gelen üç sendika, ilk kez "eşgüdümlü grev" kararı aldılar ve 24 Şubat tarihinde greve çıkılacağını duyurdular. Ancak 20 Şubat 1995 günü, TEKSİF Sendikası, "birlikte hareket ve ortak mücadele" kararını bir tarafa iterek sözleşmeyi imzaladı. Yola devam... TEKSİF'in tavrını "ihanet" olarak değerlendiren Tekstil ve Öz İplik-İş, "iş güvencesi, taşeron çalıştırılmaması ve insanca yaşam ücreti" talepleri çerçevesinde grev kararının devam ettiğini açıkladılar. Ve 24 Şubat'ta grev başladı. Greve ilgi büyük oldu. Özellikle Adana'da çeşitli kuruluşlar ve yöre halkı ciddi destekte bulundular. Grev sürerken Öz İplik-İş Sendikası 7 Mart'ta yeniden pazarlığa oturarak, TEKSİF'in bağıtladığı sözleşmedeki ücret zammının üzerine 'prim' adı altında 500 bin lira eklenmesi önerisini kabul ederek sözleşmeyi imzaladı. Böylece Öz İplik-İş'in örgütlü olduğu işyerlerindeki grev 8 Mart günü sona erdi.

52 gün sürdü DİSK/Tekstil ise 52 gün sürdürüp ve kazanımla sonuçlandıracağı greve devam etti. Grevdeki yaklaşık 10 bin işçi, kendilerini greve sendikanın zorladığı iddialarına ve medyanın ilgisiz tavrına taviz vermediler. Bu grevin, Adana'daki BOSSA fabrikaları için özel bir anlamı vardı. Kurulduğu yıldan itibaren irili ufaklı işbırakma, direniş ve protesto eylemlerine sahne olan BOSSA'larda 43 yıl boyunca ilk kez grev yaşanıyordu. Böylece BOSSA işçileri ilk ve uzun süreli grevlerini gerçekleştirmiş oldular. Grev, işçilerin taleplerinin kabul edilmesiyle, 14 Nisan 1995 tarihinde sona erdi. Yapılan anlaşmayla ücret artışının yanı sıra ilk kez 'erzak yardımı' sözleşmeye eklendi. İşçiler, taşeronlaştırma ve iş güvencesi konularında önemli kazanımlar elde ettiler.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sermayeye karşı genel direniş

SONRAKİ HABER

Tek Gıda-İş'te yeni dönem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...