11 Aralık 2004 22:00

4. taslak hazırlandı

Dördüncü taslak metinde çok küçük değişiklikler yapıldı. Ancak Kıbrıs konusu yine boş bırakıldı. Ucu açık müzakere ise aynen korundu.

Paylaş
Avrupa Birliği dönem başkanlğını üstlenen Hollanda'nın Brüksel'de düzenlenecek 17 Aralık zirvesine sunacağı sonuç bildirgesinin dördüncü taslağı da açıklık kazandı. Pazartesi günü, AB dışişleri bakanlarını bir araya getiren Genel İşler Konsey toplantısında ele alınacak dördüncü taslak metinde çok küçük değişiklikler yapıldı. Buna göre, müzakerelerin askıya alınması konusunda "Avrupa Komisyonu'nun önerisi veya üye ülkelerin üçte birinin girişimiyle gündeme gelebilir" ifadesi taslakta yeniden yer aldı. Bir önceki taslak metinde, müzakerelerin askıya alınmasına ilişkin önerinin Avrupa Komisyonu veya en az iki üye ülke tarafından gündeme getirilmesi öngörülüyordu. Türkiye'nin tepkisi ve AB'nin ağır toplarından İngiltere, İspanya, İtalya ve Almanya'nın müdahelesiyle metin eski halini aldı. İmtiyazlı ortaklığa yönelik olarak hiçbir öneri veya ibare yer almıyor. Müzakerelerin ucu açık olacağına ilişkin ifade ise aynen korunuyor. Ege sorununun çözümüyle ilgili olarak da yine Lahey Adalet Divanı'na işaret ediliyor. Taslakta hâlâ iki temel konuda boşluk var. Bu boşlukları doldurma işi liderlere bırakıldı. Boş bırakılan bölümler, Kıbrıs sorunu ve müzakere tarihi. 13 Aralıkta AB'nin dışişleri bakanları bir araya gelecek. 14-15 Aralık'ta ise Avrupa Parlamentosu, Türkiye raporunu ele alıp oylayacak. Ancak bu toplantılarda taslağın nihai şeklini alması pek beklenmiyor. Taslağa son şeklini Avrupa Birliği liderleri verecek.
ERDOĞAN: BİZE DAHA SIKI ŞARTLAR GETİRİLDİ Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye diğer AB adayı ülkelere göre daha sıkı şartlar getirildiği görüşünde olduğunu söyledi. Erdoğan, haftalık Alman gazetesi "Bild am Sonntag"a verdiği demecinde, "AB tarafından haksızlığa uğradığınızı düşünüyor musunuz?" şeklindeki bir soruya karşılık, "Bu soruyu 'hayır' olarak cevaplayamam. Türkiye'ye diğer üye adayı ülkelere göre daha sıkı şartlar getirildiği görüşündeyim. Diğer hiçbir ülke AB kapısında 41 yıl boyunca beklemek zorunda kalmadı. Tüm şartları yerine getirdik, buna rağmen Avrupalılar tereddüt ediyor. Buna ayrımcılık da denilebilir" dedi. 17 Aralık'taki AB zirvesinde Türkiye'nin tam üyeliği değil, Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlanması konusunda karar alınacağını hatırlatan Erdoğan, "Tabii ki, bir an önce AB'ye girmek istiyoruz. Alman hükümetinin desteğine müteşekkiriz. Ancak maalesef Almanya'daki muhalefet üyelik isteğimiz ile iç politika yapabileceğine inanıyor. Bunu çok büyük bir hata olarak görüyorum" diye konuştu.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Herkesin bir şartı var

SONRAKİ HABER

İBB'den ‘Halk Ekmek’ iddiasına yanıt: Yeni dönemde ihale açmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa