10 Aralık 2004 22:00

Şiilerden seçim ittifakı

Iraklı Şii partileri ve dini liderler, 30 Ocak seçimleri için ortak liste çıkardı. 228 isim ve 23 partinin bulunduğu listede Mukteda Sadr yok.

Paylaş
Irak'ta ABD gözetimindeki "genel seçim" yaklaşırken, en büyük Şii partileri ittifaka gitti. Önceki gün açıklanan "Şii ittifakı"nda 228 önemli bulunuyor. "Birleşik Irak İttifakı" adını taşıyan liste, dünya Şiiliğinin lideri kabul edilen Ayetullah Ali Sistani tarafından destekleniyor. İttifakın en çok dikkat çeken partileri; Dava Partisi, Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi (IİDYK) ve Irak Ulusal Kongresi (IUK). IUK lideri Ahmed Çelebi, yıllarca ABD lehine çalıştıktan sonra İran lehine casuslukla suçlanmış ve Washington'un onu "kullanıp attığı" yorumları yapılmıştı. Toplam 23 partinin yer aldığı ittifakın, Iraklı Sünniler üzerindeki baskıyı artıracağı belirtiliyor. Sünni Iraklıları temsil etme iddiasındaki birçok parti ve kuruluş, Felluce gibi kentlerde düzenlenen katliamlar nedeniyle seçimleri boykot etmeyi planlıyor.

Sadr listede yok İşgal karşıtı genç Şii lider Mukteda Sadr'ın listede yer almayışı da dikkat çekti. Sadr'ın yardımcılarından biri, "Listede yer almıyoruz. Seçimlere katılıp katılmayacağımız konusu halen askıda. Bize yönelik tutuklamalar ve baskılar devam ediyor" diye konuştu. Bu gelişmenin, Sadr'ın seçimleri boykot etme olasılığını artırdığı belirtiliyor. Ancak listenin hazırlayıcılarından Hüseyin el Şehristani, "Sadr'ın desteğini de aldıklarını" söyledi. 30 Ocak'ta seçilmesi planlanan 275 üyeli meclis, referanduma sunulacak bir anayasa hazırlayacak. Bu anayasa uyarınca, 15 Aralık 2005'te yeni bir seçim yapılması planlanıyor.

Mücadele çağrısı Bu arada, Felluce'deki işgal karşıtı direnişin sözcülerinden olan Şeyh Abdullah el Canabi, mücadelelerinin devam edeceğini ilan etti. Sünni din adamının iki sayfalık yazılı açıklaması, 5 Aralık'ta yayınlandı. Açıklamada, "Felluce Mücahidler Konseyi ve diğer örgütler işgale karşı cihadı sürdürmeye söz verir. Mücadele, işgalciler ve ajanları Irak'ı terkedene dek sürecektir" denildi. Şeyh Canabi, Felluce'nin tüm dünya için zulme karşı direnişin simgesi haline geldiğini belirterek, "Felluce saldırısı; lanetli Haçlı George W. Bush ve Irak Başbakanı İyad Allavi'nin öncülüğünü yaptığı siyonist bir seferdi. Bunların amacı medeniyetimizi yaralamak, dinimizi yok etmek ve Kur'an'ı tahrif etmektir" diye devam etti. Canabi, Felluce halkını da gösterdikleri kahramanca direniş nedeniyle kutladı ve "Bu savaş haçlılar ve siyonistler ile Müslümanlar arasındadır" dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sefalet planına onay

SONRAKİ HABER

Elazığ depremine dair sosyal medya paylaşımlarına soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa