09 Aralık 2004 22:00

'İşgale sessiz kalmayalım'

Ankara'da 12 Aralık günü EMEP, DEHAP ve SDP Ankara il örgütleri tarafından düzenlenecek olan "Diren Felluce, Diren Filistin seninleyiz. ABD vahşetine son mitingi" için hazırılklar sürüyor.

Paylaş
Ankara'da 12 Aralık günü EMEP, DEHAP ve SDP Ankara il örgütleri tarafından düzenlenecek olan "Diren Felluce, Diren Filistin seninleyiz. ABD vahşetine son mitingi" için hazırılklar sürüyor. Emeğin Partisi (EMEP) Ankara İl Başkanı Haydar Kaya, haftalardır yükselen çığlığa, kan ağlayan, her günü ölümle, işkence ve tecavüzle karşılayan Felluce'ye karşı sessizliğin bozulması, Irak halkının direnişine destek verilmesi çağrısı yaptı. EMEP Genel Merkezi'nde, SDP Ankara İl Başkanı Hüseyin Taka ve DEHAP Ankara İl Başkan Vekili Murat Kaya ile bir basın toplantısı düzenleyen EMEP Ankara İl Başkanı Haydar Kaya, Irak'tan, Felluce'den her gün yükselen çığlığa dikkat çekti. İşgal ordularının ellerindeki makineli tüfekleri, napalm bombaları, hedefi bulan roket atışlarından sonra sevinç çığlıkları attığını, ama gözlerinde de korku olduğunu belirten Kaya, Felluce ne kadar ölüm, ne kadar vahşet ve işkence ise bir yanının da direniş olduğunu dile getirdi. "Iraklı direnişçiler halkın gücünün kolay yenilemeyeceğini, gelişmiş silahlara karşı nasıl mücadele edilebileceğini tüm insanlığa öğretiyor. Emperyalizme, köleliğe, zulme karşı direniyor" diyen Kaya, Irak dışındaki milyarlarca insanın ise insanlığa karşı görevini ne kadar yerine getirdiğini sordu. Tarihin Irak'ı, Irak halkının direnişini yazacağını, ancak Irak direnirken komşusunun ne yaptığının da tarihe not düşüleceğini hatırlatan Kaya, "AB'ye giriyoruz, demokratikleşiyoruz" diyen hükümetin halkın en demokratik taleplerine şiddetle yanıt verdiğini, Mardin Kızıltepe'de 12 yaşındaki Uğur'un yaşından çok kurşunla infaz edildiğini anlattı.

'Sessizliği bozalım' Urfa'da binlerce köylü icralık olurken başbakanın "bu millet yakıp kalkıp size mi çalışacak" dediğini, SSK'nın tasfiyesine karşı miting yapan işçilere tehditler yöneltildiğini, toplu mezarların çıktığını ancak inceleme bile yapılmadığını kaydeden Kaya, bütün bunlara karşı sessizliği bozma çağrısı yaptı. Kaya, "Felluce'de direnenler ellerindeki silahlarla işgal ordularına attıkları her kurşundan sonra bizim gözlerimizin içine bakıyor ve 'haydi ne duruyorsunuz, harekete geçin' diye sesleniyorlar. Artık suskunluğumuzu bozmanın zamanı geldi" dedi. "Diren Felluce, Diren Filistin Seninleyiz. ABD Vahşetine Son" mitingine üç parti dışında, DİSK Ankara Temsilciliği, İHD Ankara Şubesi ile Ankara 78'liler Derneği de destek verecek.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AB Kıbrıs'a düğümlendi

SONRAKİ HABER

EMEP heyeti Elazığ'da incelemede bulundu: Hamaset söylemi can kaybının önüne geçemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa