09 Aralık 2004 22:00

İstanbul'a çağdaş sanatlar müzesi

Başbakan Tayip Erdoğan'ın "Bu müze 17 Aralık'a yetişmeli!" diye talimat verdiği İstanbul Modern Sanatlar Müzesi, tempolu bir çalışmayla 11 Aralık'a yetiştirildi.

Paylaş
Başbakan Tayip Erdoğan'ın "Bu müze 17 Aralık'a yetişmeli!" diye talimat verdiği İstanbul Modern Sanatlar Müzesi, tempolu bir çalışmayla 11 Aralık'a yetiştirildi. Karaköy'de Deniz İşletmeleri'ne ait bir binanın Başbakan'ın isteğiyle tahsis edildiği müze, Türkiye'nin ilk Çağdaş Sanatlar Müzesi olacak. İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın 1987 yılında düzenlediği ilk İstanbul Bianali sırasında tartışılan konu o günden bu yana beklemede kalmıştı.

İstanbul Modern Eczacıbaşı grubu ile İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın işbirliğiyle gerçekleştirdiği proje çerçevesinde, sonunda Galata Rıhtımı'nda 8 bin metrekarelik bir alana yayılan Denizcilik İşletmeleri'ne ait 4 No'lu Antrepo kısa bir süre içinde modern bir müzeye dönüştürüldü. Müzeyi işletecek olan İstanbul Kültür Sanat Vakfı, müzenin özellikle çok işlevli olacağına dikkat çekiyor. Kısaca "İstanbul Modern" olarak anılacak olan İstanbul Modern Sanatlar Müzesi çağdaş Türk resminin bütün önemli yapıtlarını, plastik sanatlardan sanatın diğer alanlarına yayılan bir alanda çağdaş eserleri bünyesinde topluyor. Müzeye getirilen yapıtların alındığı koleksiyonlar arasında, Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı Koleksiyonu, Oya-Bülent Eczacıbaşı Koleksiyonu, İstanbul Modern Koleksiyonu, MSÜ İstanbul Resim Heykel Müzesi Koleksiyonu ve Türkiye İş Bankası Koleksiyonu bulunuyor.

Kabuğunu kıran müzecilik Yılda 1 milyon ziyaretçiyi ağırlamayı amaçlayan müze, ilk yıl içinde 20 bin ilk öğretim öğrencisine sanat eğitimi vermeyi palnlıyor. Kalıcı ve devamlı sergilerin de olacağı müzede kültür sanat etkinlikleri ve eğitim hizmetleri de gerçekleştirilerek, müze bir kültür merkezi gibi de çalışacak. Müzedeki modern sanat kütüphanesi halka açık olacak. Çeşitli fotoğraf yapıtlarının da sergileneceği müzede bağımsız sinema örnekleri ve festivaller dışında gösterim olanağı bulamayan filmler izleyiciyle buluşturulacak. Hemen hemen her bölümünün başka bir şirket tarafından işletmeye verildiği müze için İstanbul Modern'in Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, bu durumu "Kaübuğunu kıran müzecilik" olarak nitelendiriyor.

1 Ocak'a kadar ücretsiz 8 bin metrekare genişliğindeki müzede sürekli ve dönemsel sergilerin yanı sıra kütüphane ve arşiv, 100 kişilik sinema salonu, fotoğraf koleksiyonlarının sergileneceği bir mekân, heykel bahçesi de bulunuyor. İstanbul Modern, pazartesi günleri hariç her gün sabah 10'dan akşam 6'ya kadar açık. Perşembe günleri saat 20:00'ye kadar açık kalacak müzeyi 1 Ocak 2005'e kadar ücretsiz gezip görmek mümkün. Daha sonra yetişkinlerin 5, öğrencilerin ise 2 milyon lira ödeyerek ziyaret edebileceği müzeyi 12 yaşından küçükler de ücretsiz ziyaret edecek. Müze perşembe günleri de 14.00'e kadar ücretsiz olacak.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kendisi uzak sineması yakın

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...