09 Aralık 2004 22:00

Kendisi uzak sineması yakın

"Türkiye ile Uzakdoğu kültürlerinin yakınlaşması" amacıyla bu yıl 7'ncisi düzenlenecek olan Uzakdoğu Film Festivali, 11-19 Aralık günlerinde Ankaralılar ile buluşacak.

Paylaş
Uluslararası Uzakdoğu Film Festivali, bu yıl 7'nci kez Ankara sinema seyircisinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 11 Uzakdoğu ülkesinin sinema örneklerini Ankara'ya taşıyacak olan festival, Uzakdoğu kültürüyle Türkiye kültürünü buluşturacak. Amacını, "Türkiye ile Uzakdoğu kültürlerinin yakınlaşması" olarak tanımlayan Uzakdoğu Kültür Merkezi'nin düzenlediği festivale, Çin, Hindistan, Tayvan, Filipinler, Hong-Kong, Japonya, Vietnam, Güney Kore, Özbekistan, Kazakistan ve Endonezya'dan filmler konuk olacak. Uzakdoğu korku sinemasının da ilk defa ayrı bir başlık altında seyirci ile buluşacağı festival, 11-19 Aralık 2004 tarihlerinde Ankara'da, 20-29 Aralık 2004 tarihleri arasında ise İstanbul'da yapılacak. Açılış filmi olan Çin'den Zhang Yimou'nun yönettiği "Wo de fu qin mu qin, (Eve Dönüş)" isimli film, Zhao adlı genç ve akıllı bir kadının eğlenceli ve komik genç öğretmene olan basit ama dokunaklı aşkını anlatıyor. Türk-İngiliz Kültür Derneği Sinema Salonu'nda ve Kavaklıdere Sineması'nda gösterilecek olan filmler, Türk-İngiliz Kültür Derneği'nde ücretsiz izlenebilecek. Festival kapsamında, "Hong-Kong'tan Arjantin'e Wong Kar-Wai'nin 'Birlikte Mutsuz' aşıkları: Happy Together", "Japon Korku Sineması" ve Bombai sinemasını konu alan "Dünden bugüne Bollywood" adlı sunumların yanı sıra, AFSAD üyesi fotoğraf sanatçılarının, "Nepal-Katmandu" ve "Bangladeş" isimli dia gösterileri de yer alıyor. Festivalin "Retrospektifler" bölümünde, Çin'den Xie Fei'nin "Susam Yağı kadınları", ""Tibet'in Şarkısı" gibi filmleri ile Özbek yönetmen Yusuf Razykov'un iki filmi gösterilecek. "Ülke sineması: Çin" başlığı altında ise 4 Çin filmi izlenebilecek. Ustalara saygı bölümünde de, ünü ülkesinden dışarı taşamamış Japon yönetmen Shohei Imamura ve Stanley Kwan'ın filmleri seyirciye sunulacak. Bu yıl festivalde ilk defa Uzakdoğu korku sineması ele alınacak. "Uzakdoğu: Korkunun Coğrafyası" başlığı altında, Uzakdoğu korku sinemasının 5 önemli örneğine yer verilecek. Festivalin bir diğer ilginç başlığı ise, "Batı ve Doğu'nun Gözüyle Cengizhan." Bu başlık altında da, 1965'te yapılan İngiltere, Almanya, Yugoslavya, Amerika ortak yapımı "Cengizhan" ile 1998 Çin yapımı "Cengizhan" gösterilecek.

'Daha iyiyi düşünüyoruz' Uzakdoğu Kültür Merkezi Başkanı Taha Feyizli, önceki gün düzenlediği basın toplantısında, 1980'den bu yana Asya sinemasının "parlayan bir yıldız" olduğunu söyledi. Asya sinemasının Türkiyeli seyirci tarafından "vurdulu-kırdılı" filmler olarak tanındığını ifade eden Taha Feyizli, Asya kültürünün renkli, kültürel bir birikimi barındırdığını, Asya sinemasının da burdan beslendiğini ifade etti. Festival gerçekleştirmenin çok kolay olmadığını söyleyen Feyizli, her yıl, "yapacak mıyız, yapmayacak mıyız" sorusunu sormak yerine, "nasıl daha iyi yaparız" sorusunu sormak istediklerini söyledi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Zabıtalar göreve çıkmayacak

SONRAKİ HABER

İstanbul'a çağdaş sanatlar müzesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...