09 Aralık 2004 22:00

NATO Bakanları 'BOP' için toplandı

ABD yönetiminin, Türkiye'nin de üye olduğu NATO'yu "Büyük Ortadoğu Projesi" (BOP) için seferber etme çabaları sürüyor.

Paylaş
ABD yönetiminin, Türkiye'nin de üye olduğu NATO'yu "Büyük Ortadoğu Projesi" (BOP) için seferber etme çabaları sürüyor. NATO'ya üye ülkelerin dışişleri bakanları, önceki gün Brüksel'de ilk kez aralarında İsrail ve Mısır'ın da yer aldığı 7 Akdeniz ülkesinin bakanıyla bir araya geldi. NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, basın toplantısında, "Bu, çift yönlü bir sokak. Birlikte çalışmak için somut olanaklar bulmak söz konusu" dedi ve "terörizmle mücadele" gerekçesiyle süren istihbarat paylaşımını örnek gösterdi. Scheffer, "Bununla birlikte, daha çok diplomasi çalışması yapılması gereği açıkça ortaya çıkmıştır. NATO'nun bölgedeki imajı için çalışmalıyız" ifadesini kullandı. Genel Sekreter, söz konusu bütün ülkeleri gelecek aylarda ziyaret edeceğini de açıkladı. De Hoop Scheffer, geçen ay da Cezayir'e gitmişti. Toplantı, NATO'nun "Akdeniz Diyalogu" üyeleri İsrail, Mısır, Ürdün, Fas, Cezayir, Tunus ve Moritanya'dan bakanları bir araya getirdi. Toplantıda İsrail; Kudüs ve diasporadan sorumlu bakan Nathan Şarantsky tarafından temsil edildi.

NATO Konseyi Bu arada, NATO'nun en yüksek siyasi karar organı olan ve 26 üye ülkenin dışişleri bakanlarından oluşan NATO Konseyi'nın yıl sonu olağan toplantıları, dün Brüksel'de yapıldı. Türkiye'nin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından temsil edildiği toplantılarda, ittifak üyeleri dışişleri bakanları, 28-29 Haziran'daki NATO İstanbul zirvesinin ardından ilk kez bir araya geldiler. ABD yönetimi, toplantıda müttefiklerinden Afganistan ve Irak işgallerine daha fazla destek verilmesi için bastıracak. Ayrıca "Akdeniz Diyalogu" ve "İstanbul İşbirliği Girişimi" alanlarında yürütülen çalışmalar, Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya'daki gelişmeler, NATO-Rusya ve NATO-Ukrayna ilişkileri ele alındı. Zirvenin ardından yayınlanan bildirgede, "terörizme karşı mücadelenin, gerektiği sürece, birlikte verileceği" ifade edildi. Ayrıca, ABD güdümlü Bağdat hükümetine, genel seçimlerin düzenlenmesi ve 'iç güvenliğin sağlanması' için destek mesajı verildi. Bakanlar, Iraklı güvenlik güçlerinin eğitimine verilen NATO desteğini de artırma kararı aldı. Macaristan'ın, gelecek yılın ortalarında bu "destek" kapsamında Irak'a 150 asker göndereceği öğrenildi. Kuzey Atlantik Konseyi toplantılarının ardından, NATO-Rusya Konseyi toplantısı yapılacak. Bu toplantıda Ukrayna'daki sivil darbe girişiminin gündeme gelmesi bekleniyor.
EDELMAN BOP'U ANLATTI ABD'nin Büyükelçisi Eric Edelman, Fas'ın başkenti Rabat'ta başlayacak olan 'Büyük Ortadoğu Projesi' ile ilgili toplantı öncesinde, Fas Büyükelçisi Abdellah Zakur ile birlikte CNN TÜRK'e açıklamalarda bulundu. Edelman, İsrail'in Fas'taki toplantıya katılmayacak olmasının "bu aşamada çok önemli olmadığını" belirterek Filistin sorununun 'Ortadoğu Projesi'nden bağımsız olarak da çözüme doğru gittiğini iddia etti. Edelman, Fas rejiminin son dönemde "önemli reformlar gerçekleştirerek" BOP'a katkıda bulunduğunu ekledi. Edelman, ABD'nin Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olmasını desteklemeye devam ettiğini de söyledi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İncirlik'te 90 atom bombası var

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...