09 Aralık 2004 22:00

İncirlik'te 90 atom bombası var

Resmi Amerikan belgelerine göre, Adana'daki İncirlik Üssü'nde 90 adet atom bombası bulunuyor. ABD'nin Avrupa kıtasındaki çeşitli üslerde toplam 480 atom bombası konuşlandırılmış durumda.

Paylaş
Nükleer silahlanmaya karşı faaliyetleriyle tanınan, ABD merkezli "Atom Bilimcileri Bülteni", Avrupa'daki Amerikan nükleer silahlarıyla ilgili önemli bir araştırma yayınladı. Robert S. Norris ve Hans M. Kristensen imzalı araştırmaya göre, ABD, Soğuk Savaş sona erdiği halde halen Avrupa'da nükleer silah bulunduruyor. Araştırmaya göre Türkiye dahil 6 Avrupa ülkesinde bulunan 8 askeri üste, toplam 480 atom bombası konuşlandırılmış durumda. Sadece Türkiye'deki atom bombası sayısı 90. Bültenin, resmi Amerikan belgelerine dayanarak hazırladığı raporda; Almanya, Belçika, İtalya, Hollanda ve İngiltere'de 390, Adana-İncirlik Hava Üssü'nde de 90 adet B-61 tipi atom bombası bulunduğu kaydedildi. Ayrıca, Washington'ın Türkiye'deki bombalardan 40'ının kullanımını Türkiye'ye bıraktığı belirtildi.

1960'larda geldi Rapora göre B61-3, B61-4 ve B61-10 olarak üç ayrı tipteki nükleer silahlar Avrupa'ya ilk defa 1954'te girdi. Atom bombaları Türkiye'ye de 1960'larda yerleştirildi. 1971'de Avrupa'da toplam 7300 nükleer başlık bulunduran Amerika, bu sayıyı önce 6 bine, daha sonrada 4 bine düşürdü. 1991'de Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Amerika dünyaya yayılan nükleer silahları geri çekeceğini açıkladı. Ama bu karar uygulanmadı ve halen 480 atom bombası, Avrupa'daki askeri üslerde bulunuyor. Bu silahlar, dünyayı birkaç kez yokedebilecek güçte. Raporu hazırlayan bilimciler, "Böylece, Avrupa'da tahmin edilenden üç kat fazla atom bombası bulunduğu kanıtlanmış oldu" dediler.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Alman ordusunda
   Amerikan tipi işkence

SONRAKİ HABER

Ceren Damar Şenel'in babası Mustafa Damar: Ölüm tehditleri alıyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...