08 Aralık 2004 22:00

Putin, Gülen için uyardı

Rusya, Orta Asya ve Kafkasya'nın birçok ülkesinde okulları bulunan Fettullah Gülen'in faaliyetlerinden büyük rahatsızlık duyuyor. Rusya bu rahatsızlığını Ankara'ya da bildirdi.

Paylaş
Rusya, Orta Asya ve Kafkasya'nın birçok ülkesinde okulları bulunan Fettullah Gülen'in faaliyetlerinden büyük rahatsızlık duyuyor. Rusya bu rahatsızlığını Ankara'ya da bildirdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in önceki gün sona eren Ankara ziyaretinde bizzat bu konudaki isteklerini hükümete ilettiği ifade ediliyor. Rusya İç İstihbarat Servisi (FSB) tarafından hazırlanan ve Ankara'ya verilen dosyada, Orta Asya'daki birçok darbe girişimi ve iç karışıklıkta Gülen'in parmağı olduğuna dikkat çekiliyor.

Okullar tehlikeli Rus heyeti Ankara'daki temasları sırasında, okullar aracılığıyla Rusya karşıtı İslamcı ve Pantürkist propagandanın yürütüldüğüne dikkat çekerken, okulların bölgede önemli tehlikelere kaynaklık ettiği uyarısında bulundular. Çeçenistan'ı öncelikli güvenlik konuları arasında gören, Kafkaslar ve Orta Asya bölgesindeki ''İslamcı akımların'' güçlenmesinden büyük rahatsızlık duyan Rusya, bu çerçevede konuyu gündeme getirdi. Rus yetkililerinin Ankara'ya ilettikleri istihbarat dosyasında, Türk okulların bir bölümünün yasal olmayan belgeler düzenlenerek açıldığını, okullarda yeterliliği olmayan eğitmenlerin görevlendirildiği belirtildi.

'Darbelerde parmağı var' Sovyetler Birliği'nin yıkılmasından sonra Sovyet cumhuriyetlerini faaliyetleri için açılım alanı olarak gören Gülen, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan başta olmak üzere birçok cumhuriyette onlarca okul açtı. Gülen'in cemaatinin faaliyetinden rahatsız olan Moskova yönetimi, Orta Asya'daki birçok darbe girişimi ve iç karışıklıkta Gülen'in parmağı olduğu görüşünde. Rusya yetkilileri, Türkiye'nin Gülen vasıtasıyla Orta Asya'da etkinlik kurmak istemesinden rahatsızlık duyarken, Özbekistan'da ve Türkmenistan'daki darbe girişimlerinin ardında Gülen cemaatine mensup kişilerin bulunduğuna dikkat çekiyor. Gülen'in cemaatinin faaliyetlerinden rahatsız olan Moskova yönetimi, 2000 yılından itibaren okulları izlemeye aldı. Son 2 yıl içersinde 2'si Başkurdistan Eyaleti'nde, 1'i Ukrayna'nın Harson kentinde olmak üzere Gülen'e ait 3 okul kapatılırken, yaklaşık 15 kişi de sınır dışı edildi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Müzakereler için 25 üyenin
   nabzını tutmak zorundayız'

SONRAKİ HABER

Elazığ'da okullar 24 Şubat'ta açılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...