08 Aralık 2004 22:00

Genel grev tartışması

İngiltere'de iktidarda olan İşçi Partisi'nin, emeklilik yaşının 60'dan 65'e yükseltilmesini de içeren Emeklik Yasası Tasarısı'nı parlamentoya sunmasının ardından, sendikalar genel grev çağrısında bulundu.

Paylaş
İngiltere'de iktidarda olan İşçi Partisi'nin, emeklilik yaşının 60'dan 65'e yükseltilmesini de içeren Emeklik Yasası Tasarısı'nı parlamentoya sunmasının ardından, sendikalar genel grev çağrısında bulundu. Sendikalar, bu hafta açıklanması beklenen ve emeklilik yaşının 65'e yükselmesini de içeren yasa tasarısının parlamentodan geçmesi halinde, emeklilik hakkı ve yardım ödenekleri konularında emekçiler aleyhine birçok değişiklik olacağını belirtiyorlar. Kamu Hizmetleri Sendikası (PCS) Genel Sekreteri Mark Serwotka, 2 milyon çalışanın emeklilik hakkına yönelik bu saldırıya karşı grev çağrısında bulundu. İngiltere'nin en büyük kamu çalışanları sendikası UNISON da, hükümetin saldırı planını geri çekmemesi halinde "bu yıl olmasa da seneye greve çıkacaklarını" bildirdi.

Eylemler kapıda UNISON Genel Sekreteri Dave Prentis, Ulusal Sağlık Kurumu'nda (NHS) ve yerel belediyelerden emekliye ayrılan işçilerin zaten yeterli maaş alamadıklarını belirtti. UNISON Genel Sekreteri devamla, "Milletvekilleri kendileri için Avrupa'daki en iyi emeklilik planını parlamentoda oylarken, emekçilere geldiğinde bütçede para olmadığını söylüyorlar" dedi. Prentis, UNISON olarak bu yasa tasarısını kabul etmeyeceklerini vurguladı.

Emekçiler huzursuz İtfaiyeciler Sendikası (FBU) da UNISON ile aynı görüşü paylaşıyor. FBU yetkilisi Paul Woolstenholmes, "Çok iyi emeklilik haklarına sahip olan milletvekilleri ve hakimler hariç, milyonlarca kamu çalışanı tehdit altında" dedi. Sendika, hükümetin planı ile itfaiyeciler için hastalıktan kaynaklanan emeklilik hakkının sona erdirileceğini dile getirdi. Genel-İş Sendikası (GMB) Genel Sekreteri Brian Strutton da, gerekirse 250 bin yerel yönetim emekçisini greve çıkaracaklarını söyledi.

25 yıldan sonra İngiltere'de 2 milyonu aşkın emekçiyi temsil eden sendikalar, bu ay sonunda bir araya gelerek, saldırılara karşı kampanyayı nasıl sürdüreceklerini planlayacak. Grev kararının uygulanması halinde, tüm kamu çalışanları eyleme geçecek. Böyle kapsamlı bir grev, en son 25 yıl önce yapılmıştı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suud rejimi tedirgin

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa