07 Aralık 2004 22:00

Binlerce çiftçi yanıtı alanda verdi

Aydın'da binlerce çiftçi kendilerine hakaret eden Başbakan Erdoğan'a ve hükümetin tarım politikalarına tepki gösterdi.

Paylaş
Aydın'da toplanan binlerce çiftçi, IMF ve Dünya Bankası talimatlarıyla tarım politikası uygulayan hükümeti istifaya çağırdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım Bakanı Sami Güçlü'ye tepki gösteren üreticiler, "Zengin kaynakların yoksul ve azarlanan bekçileri olmayacağız" diye haykırırken, hükümeti de yuhaladılar. Ege bölgesindeki ziraat odalarının çağrısıyla Aydın'da yağmurlu havaya rağmen bir araya gelen binlerce çiftçi artık sessiz kalmayacaklarını ilan ettiler. İllerden, ilçelerden, köylerden Aydın'a akan çiftçilerin hepsi efendilikten düşürüldükleri duruma tepkiliydi. "Açız" diyen çiftçiler, "Milletin efendisi artık köylü değil IMF oldu" dövizleriyle hükümetin birebir programlarını uyguladığı IMF'yi de unutmadı. Mitinge çitçiler "Türk Çiftçisi out, Amerika Çiftçisi in, Reçete:IMF", "Artık çiftçi susmayacak", "Biz olmasak sizde olmazsınız", "Hollanda ineği, Amerikan mısırı, Yunan pamuğu, burası Türkiye", "Köylü milletin efendisi değil, kölesi oldu", "Canı sıkılan çiftçiye dil uzatmasın", "3 kilogram pamuk 1 litre mazot, yeşil mazot yeşil hayal mi?", "Dün efendiydik, bugün köleyiz", "Lütuf değil, ürettiğimize prim istiyoruz" pankartları taşıdılar. "Hükümet istifa", "IMF defol" sloganları atan çiftçiler hükümeti yuhaladılar.

Böyle bakan istemiyoruz Mitingin açılış konuşmasını yapan Aydın Ziraat Odası Başkanı Arif Gürdal, daha önce bir üreticiye "Gözünüzü toprak doyursun" diyen Tarım Bakanı Sami Güçlü'ye tepki göstererek, "Üretici olarak hakkımızı istiyoruz. Ürettiğimiz, adam yerine konulduğumuz bir ülke istiyoruz. Gözünüzü toprak doyursun demeyen Tarım Bakanı istiyoruz" dedi. Gürdal'ın konuşması sık sık "yuh" sesleriyle kesildi.

Öncekiler gibi giderler Ege Çiftçiler Derneği Başkanı Hulusi Tanman konuşmasında geçen hafta Ankara'da yapılan Tarım Şûrası'nda üretici temsilcilerine söz hakkı tanınmadığını anımsatarak, "Şûranın açılışında Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı konuşturulmadı. Başbakan ve Tarım Bakanı 'mazotta yüzde 40 indirim yaptık' diyor. Bir üretici aksini söyleyince de tepki gösteriyorlar. Başbakan ve bakanın tarımdan ne kadar uzak oldukları böylece daha iyi anlaşılıyor" diye konuştu. Tanman, Atatürk dönemindeki tarım politikalarını örneklerle anımsatarak, "Çiftçiye verdiği sözleri tutmayan bundan önceki iktidarlar gibi bu iktidar da, böyle giderse tarihin karanlık sayfalarında kaybolur" dedi.

Kıvılcımı yaktık Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman da tarımla ilgili TMO, EBK gibi tüm KİT'lerin özelleştirildiğini ya da özelleştirilmeye çalışıldığını vurguladı. Geçen yıl kilogramı 220 bin liradan satılan yaş üzümü, bu yıl üreticinin 160 bin liraya elden çıkarmak zorunda kaldığını belirten Sorman, "Nerede Başbakan'ın acil eylem planında verdiği sözler? Bugün Egeli üreticinin burada yaktığı kıvılcım, yarın tüm ülkeye yayılacaktır" dedi. Hükümetin üreticiye, AB ülkelerinin verdiği prime yakın kaynak ayırması gerektiğini vurgulayan Sorman, "Bu millet nasıl sizi yüzde 35 oy oranıyla başa getirdiyse, indirmesini de bilir" dedi. Sorman'ın konuşmasının ardından alandaki on binlerce üretici "Vur vur inlesin, Başbakan dinlesin", "Hükümet istifa" sloganları attı. İzmir Ziraat Odası Başkanı Sedat Köse de, hükümetin Türk tarımını yok ettiğini söyledi. Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici yıllarca kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olan Türkiye'nin şimdi yetemediğini belirten Gemici bunun sebebinin seçim zamanında oy alana kadar şirin gözüken hükümetler olduğunu söyledi. Gemici, "Mazota ve elektriğe biz mi zam yaptık? 14 Aralık'a kadar vadesi geçmiş borçlara haciz gelecek, ama hükümet yine uyuyor" dedi. Aydın'ın Kuyucak ilçesinden çiftçi Gülsemin Bağcı "Bize miras kalan bu topraktan vazgeçmeyeceğiz. Geçen sene 12 milyona aldığımız gübreyi bu sene 28 milyona alıyoruz" dedi. Başbakan'ın çiftçinin sesini duymadığını vurgulayan Bağcı, "Çiftçi açken Başbakan Erdoğan rahat uyuyamaz" diye konuştu.
ÇİFTÇİ NE DİYOR?

Saffet Ulutaş Karpuzlu-Aydın Miting çok önce yapılmalıydı. IMF uşaklığını yapan AKP seçim zamanında bizden mazot fiyatı düşecek, kotalar kalkacak, diye oy aldı ama şimdi hiç bir sözünde durmuyor.

Hasan Filiz Bergama- İzmir Hükümetin uyguladığı tarım politikalarını çiftçi için değil IMF için yaptığı apaçık ortada. 3 kg pamuk 1 kg mazot bile etmiyor. AKP bize yalan söyleyerek bizden oy aldı ama bundan sonra oy moy yok.

Nihat Özdemir Karpuzlu-Aydın Verilen primler hiçbir şeyi karşılamıyor. Sadaka gibi destek primi veriliyor. 350 bin liradan mazot vereceğiz diye bizlerden oy toplandı.

Evren İmar Aydın Merkez Çitçinin bugünkü aç sefil durumunun en büyük sebebi IMF'nin tarım politikalarıdır. Geçen seneki fiyatlara göre girdiler arttı ama satış fiyatları düştü mesela pamuk 1.100.000 satılırken 700-800 bine geriledi.

Tahir Han Umurlu- Aydın Çitçinin karnı aç gece gündüz çalışıyoruz ama yinede açız. Sebep ise belli AKP ve onun kararlarıdır. Bu hükümet çiftçisi açken batık bankalarını kurtarmak için az tarla satmadı.

İsa Akdeniz Kardeşköy -Aydın Geçen sene 13 bin lira olan gübre desteği 20 bin lira mazot desteği ise 2 bin lira arttı. AKP seçimde verdiği hiç bir sözü tutmadı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Felluce'de Nazi yöntemleri

SONRAKİ HABER

Karadelik değil sağlık harcaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa