07 Aralık 2004 22:00

Avrupa Birliği'nin
   askerileştirilmesine hayır!

Hafta sonunda Kassel kentinde bir araya gelen Almanya Barış Konseyi, barış mücadelesinin yükseltilmesi çağrısı yaptı. AB'nin askerileştirilmesini içeren Avrupa Anayasası'na karşı mücadelenin ele alındığı toplantıda, bu anayasanın halkoyuna sunulması gerektiği dile getirildi.

Paylaş
Geçtiğimiz hafta sonunda Kassel'de toplanan Almanya Barış Konseyi, AB'yi (Avrupa Birliği) askerileştirme planlarına tepki gösterdi. Almanya'nın değişik kentlerinden 350 delegenin katıldığı toplantıda, AB'nin askerileştirilmesi, ABD güçlerinin Irak'ta yaptığı katliamlar ve önümüzdeki şubat ayında Münih'de yapılacak NATO Güvenlik Konferansı'na karşı eylemler ele alındı.

Irak değerlendirmesi Toplantının açılış konuşmasını yapan Barış Konseyi Sözcüsü ve Kassel Üniversitesi Öğretim Üyesi Peter Strutynski, ABD'nin Irak'ı işgal etmesinden sonra istediğini tam olarak alamadığını belirtti, ancak bütün direnişe rağmen "ABD'nin Irak'tan çekilmesinin yakın zamanda mümkün olmadığını" sözlerine ekledi. Strutynski ayrıca, Irak'ta mevcut durumun devam etmesi halinde ABD'nin yeni büyük savaşlara katılamayacağını, yeni cepheler açamayacağını ileri sürerek, dünya çapında ABD'nin işgalci politikalarına karşı tepki ve direnişlerin de sürdüğünü sözlerine ekledi. Frankfurt Paskalya Yürüyüşleri Bürosu'ndan Willi van Ooyen de yaptığı konuşmada, ABD ve müttefiklerini yargılayan bir uluslararası mahkeme kurulması çağrısında bulundu. Von Ooyen, 29 Ocak'ta Frankfurt'ta benzer bir yargılamanın gerçekleştirileceğini kaydetti.

Militaristleşmeye karşı mücadele Toplantıda ayrıca, Avrupa Anayasası çerçevesinde AB'nin dış politikasının askerileştirilmesi ele alındı. AB'nin de ABD'ye özenerek dünyanın her tarafında askeri operasyonlara katılabilecek muharebe grupları kurduğunu hatırlatan konuşmacılar, barış örgütlerinin bu konunun farkına geç vardıkları özeleştirisini de yaptılar. Halen Almanya çapında Avrupa Anayasası'na karşı birçok toplantı ve tartışmanın devam ettiğini belirten Barış Konseyi Sözcüsü Strutynski, 2006 yılına kadar halkın bu anayasa konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini ifade etti ve bu konuda bir halk oylaması talep etti. Toplantıda, Avrupa Anayasası'na karşı 24 Aralık'ta ülke çapında bazı gazetelere ilan verilmesi kararı alındı.

Potsdam'da barış kongresi Toplantıda ayrıca, İkinci Dünya Savaşı'nın bitmesinin yıldönümü olan 8-9 Mayıs 2005'te Potsdam'da bir Barış Kongresi'nin düzenlenmesi kararlaştırıldı. Ayrıca, temmuz ayı başında yapılacak Almanya Sosyal Forumu'na destek dile getirildi.

NATO'ya karşı Münih'e çağrı Barış Konseyi toplantısında ayrıca, 11-12 Şubat tarihlerinde Münih'te yapılacak NATO Güvenlik Konferansı'na karşı düzenlenecek gösterilere destek verilmesi çağrısı yapıldı. Dünyanın her tarafından savaşlara karar veren bakanlar, generaller ve silah tekelleri temsilcilerinin bu toplantıda olacağını ifade eden barış örgütleri temsilcileri, aynı günlerde savaş karşıtlarının da sokaklarda olacağını belirttiler. NATO Güvenlik Konferansı'na karşı "NATO'ya Hayır" adı altında bir araya gelen örgütler, 12 Şubat Cumartesi günü büyük bir gösteri düzenleyecekler. 26-30 Ocak 2005'te de, Dünya Ekonomik Forumu'na karşı Davos'ta protesto gösterileri yapılacak.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kışkırtmaların acı sonucu

SONRAKİ HABER

Kemal Kurkut’un sanığı: TEM Şubeden 2 polisin ismini verdim, işlem yapılmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...