06 Aralık 2004 22:00

Bir Hakkârilinin canını almadan gitmem

Çoban Fevzi Can'ın infaz tanığı korucu anlatıyor: "Askerler beyanlarında 'astsubay vatandaşı kasıtlı olarak vurdu' dedi. Ancak tutanağa geçilip geçilmediğini bilmiyoruz. Zaten daha önce Murat astsubayın 'ben bir Hakkârili'nin hayatını almadan, kan dökmeden gitmem' dediğini herkes biliyor."

Paylaş
Hakkârinin Şemdinli ilçesinde Fevzi Can isimli çobanın yargısız infaz edildiği yönündeki iddiaları araştırmak üzere Hakkâri'ye giden İHD heyetinin araştırmalarında önemli bulgulara ulaşıldı. Heyet üyelerine bilgi veren 2 korucu, Can'ı öldürdüğü kaydedilen Astsubay Murat Şener'in "Bir Hakkârili'nin canını almadan, kan dökmeden gitmem" dediğini iddia etti. İHD Genel Merkez Yöneticisi Necip Demir, İHD Van Şube Başkanı Av. Zeki Yüksel, İHD Hakkâri Şube Başkanı İsmail Akbulut ve İHD Hakkâri Şube Sekreteri Leyla Çiftçi'den oluşan 4 kişilik İHD heyetinin, Fevzi Can isimli çobanın öldürülmesine ilişkin hazırladığı rapor, çarpıcı bilgilere yer veriyor.

'Savcı gelmedi' Heyet, Hakkâri Valisi Erdoğan Gürbüz, Hakkâri Cumhuriyet Savcısı Hasan Aydın, Şemdinli Kaymakamı Mustafa Cihat Veslihan, Şemdinli Savcısı Gürsel Orer, Tütünlü Köyü Muhtarı Hacı Gezer ve Can'ın yakınlarının yanı sıra, isimleri saklı tutulan 2 korucu ile de görüştü. Heyetle görüşen 2 korucu, son derece ilginç iddialarda bulunuyor. Adı saklı tutulan koruculardan biri heyete yaptığı açıklamada, elektrik kaçağı ile ilgili incelemeler için savcının aynı bölgeye daha önce defalarca gittiğini, ancak Fevzi Can'ın öldürülmesi olayına ilişkin keşif işlemi için "terör olayları ve hava şartlarını" bahane ederek gitmediğine dikkat çekti.

Askerlerin beyanı Can'ı öldürdüğü kaydedilen Astsubay Murat Şener'in de sık sık, "Bir Hakkârili'nin canını almadan gitmem" dediğini iddia eden korucu heyete şunları söyledi: "Olay gecesi Derecik köyünden geliyordum. Evime gittim. Olayın yaşandığı saatte astsubay evime gelip, 'ben bir adam vurdum' dedi. Eve gelenler 2 asker 1 astsubaydı. Üsteğmeni aradı. Üsteğmen, 'yaralı ise alıp götürelim' dedi. Bu arada Murat Astsubay vurduktan hemen sonra karakola kaçmış, olay yerinde Serdar Astsubay da vardı. Biz olay yerine gittiğimizde adam ölmüştü. Ardından üsteğmen ve yüzbaşı geldi. Savcı kar yağışını bahane ederek gelmedi. Ertesi sabah savcı İHD heyetinin geleceğini duyduğunda keşfe geldi. Askerler beyanlarında 'Astsubay vatandaşı kasıtlı olarak vurdu' dedi. Ancak tutanağa geçilip geçilmediğini bilmiyoruz. Zaten daha önce Murat Astsubayın 'ben bir Hakkârilinin hayatını almadan, kan dökmeden gitmem' dediğini herkes biliyor."


448 KAÇAK KOYUNA NE OLDU? Hakkâri Valisi ve Şemdinli Kaymakamı'nın da heyetle yaptıkları görüşmelerde, Fevzi Can'ın hayvan kaçakçısı olduğu ve olay gecesi Irak sınırından 448 koyun geçirmeye çalıştığı sırada "dur" ihtarına uymadığını iddia ederlerken, Tütünlü Köyü Muhtarı Hacı Gezer ise, "Koyunlar kaçak ise, neden el konulmadı?" diye sordu. Köy Muhtarı Gezer, heyete verdiği bilgilerde, "Yakalanan koyun yoktur. Olayın gerçekleşmesinden hemen sonra askerler bölgeyi terk etmiştir. Koyunlar kaçak olsaydı el konulurdu" diye konuştu. Öldürülen Fevzi Can'ın abisi Habib Can da, koyunların kaçak olmadığını, olaydan sonra sahibi tarafından götürüldüğünü söyledi.
DUR İHTARI YAPILMAMIŞ Fevzi Can'ın abisi Habip Can, kardeşine dur ihtarı yapılmadığını ifade etti. Can şöyle dedi; "Ateş edilmeden önce bir asker silahını bırakıyor, elle yakalamaya çalışıyor. Öteki astsubay ateş ediyor ve öldürüyor. Olay yeri kayalık değil, üstelik kardeşimin yanında bulunan ve tanıklık yapmaktan çekinen bir kişinin de söylediğine göre, 'dur' ihtarı yapılmadan ve hayati organlara nişan alınarak ateş edilmiş. Bu durum failin kastını da göstermektedir. Ortaklar Karakolu'nun bize uyguladığı baskı Türkiye'nin hiçbir yerinde yapılmıyor. Herkes burada kaçakçılık yapıldığını biliyor, ama bu sebeple birisinin yaşamına son vermek insani değil. Asıl kaçakçılık yapanlar rüşvet vererek rahat bir şekilde o bölgeden geçmektedir. Bu olay bir kaçakçılık olayı değil, olsaydı askeriye koyunlara el koyar, götürürdü. Götürmemişler ve sahibi gelip koyunlarını almıştır."
SAVCI KENDİSİNİ SAVUNDU Şemdinli Savcısı Gürsel Orer, İHD heyeti ile yaptığı görüşmede, olayın bireysel olduğu yönündeki ısrarı dikkat çekti. Olayda savcı-asker dayanışması olduğu yönündeki iddiaları reddeden Orer, heyet üyelerine şunları söyledi: "Tahkikat devam etmekle birlikte, olay bireysel olarak görülmeli ve değerlendirilmelidir. Kusur varsa bireyseldir. Olayların üstü kapatılamaz. Olay size yanlış lanse ettirilmiştir. Teröristler öldürüldü diye tutanağa geçirilmesi olayı ise muhtarın yanlış anlamasıdır. Vatandaşlara ve insan hakları savunucularına yanlış aktarılmıştır. Her şey olması gerektiği gibidir. Gerekenler hakkında cezai işlem ve tahkikat yapılacaktır. Onunla beraber öteki kaçakçı da bir şey söylemedi. Olayın en önemli görgü tanığı odur. Kolluk 'dur' ihtarına uymayan kaçakçılara 50 metre mesafeden ateş etmiştir."

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Doların kaybı sürüyor

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...