06 Aralık 2004 22:00

Tekeller Erdemir için çağrıldı

Başta ABD'li demir çelik tekelleri olmak üzere büyük şirketlerin peşinde olduğu Erdemir özelleştirmesi için 39 firma İstanbul'a çağrıldı. Söz konusu firmalara davet mektubu gönderilirken belirli bir üretim kapasitesinin üstündeki üreticilerin seçildiği ileri sürülüyor.

Paylaş
Başta ABD'li demir çelik tekelleri olmak üzere büyük şirketlerin peşinde olduğu Erdemir özelleştirmesi için 39 firma İstanbul'a çağrıldı. Söz konusu firmalara davet mektubu gönderilirken belirli bir üretim kapasitesinin üstündeki üreticilerin seçildiği ileri sürülüyor. Edinilen bilgiye göre, halen yüzde 46.12'lik bölümü Özelleştirme İdaresi'nin elinde bulunan Erdemir için, yeni bir halka arzın güç olacağı ileri sürülüyor. Bu nedenle Erdemir'in ÖİB'nin elinde bulunan hisselerinin blok olarak satışı öngörülüyor.

Toplantı bu hafta Bunun için öncelikle dünya piyasasındaki üreticilerin görüşlerinin alınması için 39 demir çelik üreticisi firmaya davet mektubu gönderildi ve bu firmaların temsilcileri bu hafta için İstanbul'da olmak üzere davet edildi. Erdemir özelleştirmesinin danışman firmaları tarafından düzenlenen organizasyona henüz kaç firmanın katılacağı ise kesinleşmedi. Söz konusu firmaların sektöre ve Erdemir'e ilişkin görüşlerinin alınacağı toplantılar sırasında, Türk tarafının görüşlerinin de piyasa aktörlerine aktarılacağı ifade ediliyor. Toplantılarda ÖİB yetkililerinin bulunmayacağı, sadece danışman firma temsilcilerinin yer alacağı vurgulanıyor. Erdemir'in blok satışı için öncelikle bir piyasa araştırması yapılması ve bu toplantılarda piyasa oyuncularından alınacak görüşler doğrultusunda ihale şartnamesine son şeklinin verilmesi hedefleniyor.

AB rüşveti Erdemir'in taliplileri arasında rakibi Amerikalı çelik üreticisi US Steel bulunuyor. İngiliz vatandaşı Latshmi Mittal'a ait Mittal Steel de Erdemir'e talip. Bazı yabancı gazetelerde Mittal Steel'in şimdiden Erdemir'in yüzde 9.5 oranında hissesini topladığı yer almıştı. Erdemir'in Fransız taliplisi Arcelor ise işi Başbakan Erdoğan ile görüşmeye kadar vardırmıştı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Rantiye bir yıl daha vergisiz

SONRAKİ HABER

Köylüler Shell ve Chevron'u işgal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...