06 Aralık 2004 22:00

Amerika Cidde'de vuruldu

Ortadoğu ülkelerinde ABD'ye yönelik saldırılara bir yenisi eklendi. Daha önce de ABD hedeflerine çok sayıda saldırının gerçekleştirildiği Arabistan'da bu kez Cidde Konsolosluğu vuruldu.

Paylaş
Amerika Birleşik Devletleri'nin Ortadoğu'daki en büyük müttefiklerinden Suudi Arabistan'daki, Cidde ABD Konsolosluğu'na bombalı ve silahlı saldırı düzenlendi. Bina önünde bir arabayı havaya uçuran militanların daha sonra el bombaları atarak içeriye girdikleri ve çok sayıda kişiyi rehin aldıkları açıklandı. Konsolosluk önündeki patlama sırasında birçok kişi yaralanırken 4 Suudi güvenlik görevlisi de öldü.

3 eylemci öldürüldü Olayın ardından konsolosluk binasına giren Suudi güçleri ile eylemciler arasında çatışmalar çıktığı ve binaya giren 5 militandan 3'ünün öldürüldüğü diğer 2'sinin ise yaralı olarak yakanlandığı bildirildi. Konsoloslukta rehin alınanların Suudi personel olduğu belirtilirken patlama öncesinde de bölgeden silah sesleri yükseldiği açıklandı. Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı sözcüsü ise, konsolosluk binasının önünde bir patlama olmasının ardından içeriye sızan silahlı saldırganların 'aşırı dinci bir örgüte üye olduklarını iddia etti. Sözcü, Suudi televizyonunda yaptığı açıklamada, yakalanan ve tutuklanan 2 saldırganın yaralı olduğunu, durumun kontrol altına alındığını kaydetti.

'Acil durum' Çatışmaların yaşandığı sırada konsolosluk içindeki bir yetkilinin ise Reuters'a yaptığı açıklamada, "Acil bir durum söz konusu" dediği belirtildi. Konsolosluk civarı trafiğe kapatılırken bölge yüzlerce polis tarafından kuşatıldı. ABD'nin Riyad Büyükelçiliği sözcüsü Carole Kalin, "ABD'nin Cidde konsolosluğuna saldırı düzenlendi. Olay, Suudi güvenlik kuvvetlerinin binayı güvenli hale getirmeye çalışmasıyla devam ediyor'' dedi. ABD Büyükelçiliği yetkilileri ise saldırıda "Amerikalılardan ölen ya da yaralanan olup olmadığının bilinmediğini" söylediler. Bir Suudi sağlık çalışanı, bina önündeki patlama sonucu yaralanan "birkaç kişinin" hastaneye götürüldüğünü belirtti.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mücadeleye atılma kongresi

SONRAKİ HABER

Çin'den gelen yolcular havalimanında termal kameralarla kontrol ediliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...