05 Aralık 2004 22:00

Barışın yolu Amerika'yı
   Ortadoğu'dan kovmak

Edebiyatçılar Derneği'nin etkinlikleri çerçevesinde Ankara'da bulunan Arap Yazarları Birliği üyesi yazarlar, ABD emperyalizminin gölgesinde edebiyatçı olmanın zorluğunu anlatarak, ABD'nin Ortadoğu'dan kovulmadığı sürece Ortadoğu'da barışın gelemeyeceğine dikkat çektiler.

Paylaş
Edebiyatçılar Derneği'nin etkinlikleri çerçevesinde Ankara'da bulunan Arap Yazarları Birliği üyesi yazarlar, ABD emperyalizminin gölgesinde edebiyatçı olmanın zorluğunu anlatarak, ABD'nin Ortadoğu'dan kovulmadığı sürece Ortadoğu'da barışın gelemeyeceğine dikkat çektiler. 17 Arap ülkesinden yazarların üye olduğu Arap Yazarları Birliği'ne üye yazarlar Edebiyatçılar Derneği'nin Ankara'da düzenlediği etkinliklere katılarak, Türkiyeli yazarlarla buluştular. Arap yazarlar, gazetemizi de ziyaret ederek, ülkelerinde yaşananları anlatıp, Ankara Temsilcimiz Fevzi Argun ile yazarımız Selma Ağabeyoğlu'ndan gazetemiz hakkında bilgi aldılar. Ziyarete Şair Sururi Baykal, Eleştirmen Tuncer Uçarol ve araştırmacı-yazar Mehmet Karasu da katıldı. Ziyaret sırasında Filistin'de gördükleri aktaran çocuk kitapları yazarı Suriyeli Meryem Hayırbek, Filistin topraklarında kadın, çocuk genç yaşlı demeden katliam yapanların "barış" söylemlerinin inandırıcı olmadığını söyledi. Küçük çocukların bile şeker alırken, nerede yapıldığına baktıklarına dikkat çeken Hayırbek, İsrail mallarını kimsenin almadığını anlattı. Hayırbek, "işte böyle çok derin yaralar açtılar yüreklerde. Barış zor. Barışın olabilmesi için karşılıklı güven ortamının oluşması lazım" diye konuştu. Hayırbek, Ortadoğu'daki savaşların en büyük sorumlusu ABD tarihinin katliamlar tarihi olduğunun altını çizerek, ABD'nin bir zamanlar Vietnam'da, Somali'de yaptığı katliamları, Afganistan'da, Irak'ta devam ettirdiğini söyledi.

Halk çok farklı Arap halkı ile Arap devletlerinin yöneticilerinin ABD'yle ilgili tutumlarının çok farklı olduğunu dile getiren Hayırbek, halkın ABD'ye karşı olduğunu, ancak hükümetlerin çoğunun ABD'yi desteklediğini belirtti. Hayırbek, Ortadoğu'dan ABD emperyalizmi kovulmadan barışın gelemeyeceğini söyledi. Iraklı şair Velid Müşevve ise ABD'nin üçyüzyıldır yağma, talan politikalarını artırarak devam ettirdiğini dile getirerek, Usame Bin Ladin'i de ABD'nin yarattığını söyledi.

Kaçmak zorunda kaldılar Irak'ta yazarların çok zor günler geçirdiğini anlatan Müşevve, yazarlarının bir kısmının Avrupa ya da ABD'ye kaçtığını, bir kısmının Suriye'ye yerleştiğini dile getirdi. Arap Yazarları Birliği hakkında bilgi de veren Müşevve, Birliğe 17 ülkeden yazarların üye olduğunu ifade etti. Toplam 22 Arap ülkesi olduğunu hatırlatan Müşevve, Somali ve Cubuti'nin yazar olmaması, Suudi Arabistan'da da yazarların kralın güdümünde olması nedeniyle üye yapılmadığını söyledi. Müşevve, ABD ile işbirliği yapan yazarların ilişkisinin hemen kesildiğini söyledi. Filistinli Yusuf Tafiş de Filistin'in da yaşananlarla Irak'ta yaşananların aynı olduğunu ifade ederek, saldırıların aynı merkezden aynı amaçlarla geldiğini söyledi. Tafiş, Filistin ve Irak halkının özgürlüklerini elde edene kadar mücadele edeceklerini belirtti.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Anadolu'yu gerçekten anlamak lazım...

SONRAKİ HABER

Öldürülen Şehriban Çatı'nın ailesi: Katil en ağır şekilde cezalandırılsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...