04 Aralık 2004 22:00

Washington'dan balans ayarı

ABD'deki Türk gazetecilerle bir toplantı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Türkiye'den gelen tepkilere balans ayarı çekti. Yetkililer, Türkiyeli şoförlerin öldürülmesiyle Felluce'deki direnişin bağlantılı olduğunu iddia etti.

Paylaş
ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Washington'daki Türk gazetecileri için özel bir Irak yuvarlak masa toplantısı düzenledi. Amacı, Irak'ta olup bitenlere ilişkin gerçek resmin ortaya konması olarak belirlenen toplantıda, medyayı, Felluce haberleri konusunda yalan söylemekle suçlayan Amerikan yetkililer, Türk milletvekillerine de görevlerini bir kez daha hatırlattı. Gerçekler yalan oldu! ABD'nin Irak'tan sorumlu dışişleri bakan yardımcılığının iki numaralı görevlisi Ron Schlicher, özellikle Felluce'de Amerikan askerlerinin düzenlediği saldırılarla ilgili bölgesel ve bazı Batı basınında yer alan yorumlardan rahatsız olduklarını belirtirken, bu yorumların "gerçeklere dayalı" olmadığını öne sürdü. Tüm dünyanın kanını donduran bir ABD askerinin camide bir Iraklıyı vurması olayı da dahil olmak üzere bazı Türk yetkililerin, ABD'nin Felluce'deki tutumuna ilişkin açıklamaları konusunda görüşü sorulan Schlicher, "Bütün siyasilerin, gerçeklere dayalı olaylar üzerinde yorumda bulunmasını umuyoruz. Olmayan bir gerçeklik yaratılmasın. Camideki vurma olayı araştırılıyor. Askerlerimizden biri, kuralları ihlal etti ve buna uygun şekilde yargılanacak. Eğer suçluysa, ona uygun olarak ceza alacak" dedi. ABD'nin Irak'taki faaliyetlerinin daha iyi anlaşılabilmesi için Ankara ile Bağdat arasında diyalogun daha çok artırılmasının önemli olduğunu belirten Schlicher, "Irak'ın komşuları ve Mısır, olup bitenler hakkında daha açık bir resim görmeli" diye konuştu.

Felluce katliamı ve şoförler ABD'nin Irak'ta yaptıklarına karşı Türkiye'den neden bu denli tepki oluştuğunu anlamadığını söyleyen Schlicher, "Hissiyat ile gerçekler bir araya konulmalı" dedi. Türkiye'deki Felluce tepkisinin boşuna olduğunu söyleyen Ron Schlicher, Irak'ta Türkiyeli kamyon şoförlerinin öldürülmesinden de Felluce'deki direnişçilerin sorumlu olduğunu ima eden sözler sarfetti. Şoförlerin hayatları konusunda çok 'endişelendiklerini' söyleyen Amerikalı yetkili, kamyon şoförlerinin geçtiği yollarda güvenlik uygulamalarının artırılması yoluna gidilmesi gerektiğini kayderken Türkiye, Irak hükümeti ve koalisyon güçlerinin birlikte aktif olarak bu meseleye çözüm bulmaya çalıştığını söyledi.

PKK kampları kapatılmalı Amerikalı yetkili, PKK konusunda sorulan sorulara da Türkiye hükümetini memnun edecek cevaplar verdi. "PKK ile ilgili görüşümüz iyi biliniyor. Biz PKK'yı ve onun başka isimler altındaki türevlerini de terörist örgüt olarak görüyoruz" diyen Schlicher, PKK tehdidini ortadan kaldırmak, Türkiye'ye sızmalarını önlemek için PKK kamplarının kapatılması gerektiğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı'nda Güney Avrupa İşleri Daire Başkanı Yardımcısı olan Douglas Silliman da, "Osman Öcalan bir PKK üyesidir. Biz de onu öyle kabul ediyoruz" dedi. Schlicher, Kerkük'teki durumla ilgili bir soru üzerine de, "Kerkük'ün geleceğine Irak halkı karar verecektir" dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İkinci Ebu Garib skandalı

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...