03 Aralık 2004 22:00

Saldırıya karşı dayanışma

Sendikalar, TÜMTİS'e yönelik baskı ve saldırılara tepki gösterdiler. KESK Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada, sendikalaşma mücadelesi veren TÜMTİS üyesi Kargo Lider işçilerinin mücadelesi işveren ve polis baskısı ile kırılmaya çalışıldığı belirtildi.

Paylaş
Sendikalar, TÜMTİS'e yönelik baskı ve saldırılara tepki gösterdiler. KESK Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada, sendikalaşma mücadelesi veren TÜMTİS üyesi Kargo Lider işçilerinin mücadelesi işveren ve polis baskısı ile kırılmaya çalışıldığı belirtildi. Açıklamada demokrasiden söz eden AKP Hükümeti'nin emekçilere yönelik saldırılarının sürdüğü ifade edilerek, gözaltına alınan sendikacı ve yöneticilerin serbest bırakılması istendi. Liman-İş Sendikası Genel Başkanı Raif Kılıç da direnişteki işçilerin gözaltına alınmasının örgütlenme özgürlüğüne, demokrasiye ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu kaydetti. Kılıç, "Türkiye'de örgütlenme hakkı anayasal bir haktır. Hortumcuların ve çiftlik basıp gasp yapanların bile gözaltına alınmadığı bir ülkede alınteriyle yaşayan insanların gözaltı süresinin uzatılması, devlet güçlerinin toplumsal sınıfların karşısında taraflı davrandıklarının bir göstergesidir. Burada suçlu örgütlendikleri için işten atılan işçiler değil onları işten atan işverendir" dedi. Kılıç, Liman-İş olarak, haklı mücadelesinde TÜMTİS'e ve üyelerine her türlü desteği vereceklerini bildirdi.

TÜMTİS hedefte DİSK'e bağlı Gıda-İş Genel Sekreteri Seyit Aslan, polisin Kargo Lider patronunun asılsız suçlamaları ile hareket ettiğine dikkat çekerek, kargo işçileri şahsında sendikal örgütlenme hakkının hedef alındığını vurguladı. Örgütlenme ve işçilerin hak mücadelesinde ön safta yer alan TÜMTİS'e yönelik baskıların rastlantı olmadığını belirten Seyit Aslan, "Irak'ta ABD'nin yanında yer alan, bütçeyi hazırlarken IMF'nin dediğinden çıkmayan başbakan ve hükümet yetkilileri, sendikasız, sigortasız ve kuralsız işçi çalıştıran Kargo Lider'de de direnen işçilerin değil, suç işleyen patronun yanında yer almıştır" diye konuştu. Devletin ve polisin asıl suçluları değil, hakkını arayanları suçlu ilan ettiğini ifade eden Aslan, tüm sendikaları ve emek örgütlerini TÜMTİS'e destek vermeye çağırdı. Deri-İş Tuzla Şube Başkanı Hasan Sonkaya da Kargo Lider işçilerinin gözaltına alınmasının güvenlik güçlerinin açık bir şekilde sermayenin temsilciliğini yaptığını gösterdiğini ifade etti. Sonkaya, Deri-İş Tuzla Şubesi'nin bu haksız tutum karşısında, direnenlerin mücadelesini destekleyeceğini kaydetti.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

SES 7 Aralık'ta işbırakıyor

SONRAKİ HABER

Lübnan'da hükümeti protesto eden halka saldırılar sürdü: 114 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...