03 Aralık 2004 22:00

SES 7 Aralık'ta işbırakıyor

Sağlık emekçileri, başta SSK hastanelerinin devri olmak üzere, 'Sağlıkta Dönüşüm Projesi' adı altındaki uygulamalara karşı, 7 Aralık Salı günü iki saat işbırakacak.

Paylaş
SES Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, AKP Hükümeti'nin sağlığın ticarileştirilmesinin önünü açan Sağlıkta Dönüşüm Projesi'ne karşı 7 Aralık Salı günü iki saat işbırakacaklarını bildirdi. İsmail Hakkı Tombul dün düzenlediği basın toplantısında, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrini öngören yasa tasarısının Meclis Genel Kurulu'na ne zaman geleceğinin belli olmadığını ifade ederek, hükümetin bu konuda kargaşa yarattığını dile getirdi. Hükümet tasarıyı geri çekene kadar eyleme devam edeceklerini belirten Tombul, AKP Hükümeti'nin Sağlıkta Dönüşüm Projesi'ni hayata geçirmekte kararlı olduğunu, bu tutuma karşı 7 Aralık'ta iki saat işbırakacaklarını ifade etti. SES Başkanı Tombul, Emek Platformu'nun yasa tasarısı Meclis gündemine geldiğinde gerçekleştireceği bir günlük işbırakma eylemine de katılacaklarını bildirdi. Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülen Sağlık Bütçesi'ne de değinen Tombul, 155 katrilyon liralık bütçeden Sağlık Bakanlığı'na 5.4 katrilyon lira ayrıldığını, bunun 3 katrilyon lirasının personel, 1.7 katrilyon lirasının mal ve hizmet giderlerine ayrıldığını açıkladı. Son 2 yıldır tüm yurttaşların kuyruklarda beklemelerine engel olacaklarını iddia eden Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın bakanlığına kaynak aktarımına sıra gelince sustuğunu belirten Tombul, Akdağ'ın Türkiye sağlık sorunlarını çözecek politikalar üretmesinden umutlarını kestiklerini ifade etti. Sağlık Bakanı'nın sağlığın sorunlarını çözecek politikaları uygulayacağı konusunda umutlu olmadıklarını dile getiren Tombul, "Bu kafa ve bu bütçe ile sağlıklı bir toplum yaratılamaz" dedi.
'Tüccar da müşteri de değiliz' SES İzmir Şube üyeleri de Basmane Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. Şube Başkanı Ergun Demir, 1980'li yıllardan itibaren uygulanan politikalarla sosyal güvenlik ve sağlık kurumlarının bilinçli olarak krize sokulduğunu belirterek, şunları söyledi: "Hastaneleri ticarethane, sağlık emekçilerini tüccar, hastaları müşteri olarak gören anlayışa dur demek için, 7 Aralık'ta hastanelerde hizmet üretmeyeceğiz. Sabah saat 10.00'a kadar basın açıklamaları yapacağız. Kanun tasarısı Meclis'e geldiğinde, Emek Platformu olarak tüm gün hizmet üretmeyeceğiz.''
Edirne'de eylem Emek Platformu'nun Edirne bileşenleri, İlhan Koman Parkı'nda düzenlediği basın açıklaması ile SSK'nın ve Köy Hizmetleri'nin tasfiyesi başta olmak üzere AKP Hükümeti'nin politikalarını protesto etti. Türk-İş, DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Diş Hekimleri Odası'nın katılımıyla düzenlenen basın açıklamasında, kararlılık dile getirildi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şahin'den Felluce özrü

SONRAKİ HABER

Çınar'da öldürülen çocukla ilgili gözaltına alınan 3 kişi serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa