03 Aralık 2004 22:00

Toplu mezarlar araştırılıyor

TBMM İnsan Hakları Araştırma Komisyonu, toplu mezar iddialarını araştırmak üzere Diyarbakır'a geldi. Kitle örgütleri ve kayıp yakınları ile görüşen heyetin konuyla ilgili rapor hazırlaması bekleniyor.

Paylaş
TBMM İnsan Hakları Araştırma Komisyonu, Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde ortaya çıkan toplu mezarları incelemek üzere bölgeye geldi. AKP Diyarbakır Milletvekili Cavit Torun, CHP Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer ve AKP Manisa Milletvekili Hakan Taşçı'dan oluşan 3 kişilik heyet, kötü hava şartları nedeniyle toplu mezarın bulunduğu yere gidemedi. TBMM heyeti bunun üzerine, Kaymakam, Cumhuriyet Başsavcısı ve kemiklerin bulunduğu ileri sürülen kayıp köylülerin yakınları ile görüştü.

Köylülerin anlatımı Görüşmeden sonra kısa bir açıklama yapan AKP'li Cavit Torun, görüştüğü köylülerin yaşanan olayı aktardığını ifade etti. Torun, "Köylülerin anlattığına göre 11 kişi güvenlik güçleri tarafından PKK'ya yardım ve yataklık ettiği gerekçesiyle gözaltına alınmıştır. Daha sonra aynı köyden 2 kadın bir süre gözaltına alınan köylülere yiyecek götürmüş. Bu köylülerden daha sonra bilgi alınamamış. Toplu mezarda bulunduğu söylenen kemikler ve elbise parçaları olay yerinden alınarak İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilmiştir" diye konuştu. TBMM heyetinin, İHD gibi kurumların da yer aldığı kitle örgütleriyle de görüştüğü bildirildi.

Sakık'la da görüşülecek Bu arada AKP'li Torun Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde Şemdin Sakık'ın kardeşi Arif Sakık ile de görüşeceklerini ifade etti. Torun, "Arif Sakık, güvenlik güçlerine verdiği ifadede köylüleri kendilerinin kaçırıp öldürerek bir ağacın altına gömdüklerini söylediği ileri sürülüyor. Olayın doğru mu, yoksa saptırmaya yönelik bir ifade mi olduğunu ortaya çıkarmak için onunla görüşeceğiz" dedi. Sakık'la görüşmenin dün gerçekleşmesi bekleniyordu. İHD, Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Alacaköy kırsalında toplu mezar bulunduğunu açıklamıştı. Köylüler, mezarın 1993 yılında askerler tarafından gözaltına alınan ve bir daha kendilerinden haber alınamayan 11 kişiye ait olduğunu ileri sürmüştü.

src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


'3. Dünya Savaşı' yaşanıyor Maden Mühendisleri Odası(MMO) tarafından düzenlenen Madencilik Kurultayı kapsamında düzenlenen Kamu Yönetimi Temel Yasası Tasarısı'nın ele alındığı oturumda konuşan Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, dünyanın üçüncü dünya savaşı koşulları yaşadığını, halkların iradelerine el konulduğunu dile getirerek, Türkiye'nin de kamu reformları ile işgal edildiğine, parçalandığına dikkat çekti. Kurultayın Kamu Yönetimi Temel Yasası Tasarısı'nın ele alındığı önceki günkü bölümünde konuşan Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, tasarıda yönetişim, toplam kalite yönetimi, personel yönetimi kavramlarının yerleştirildiğini dile getirdi. Güler, tasarının iktisadi ve siyasi olmak üzere iki temel anlayışın üzerine oturduğunu belirterek, iktisadi yönünde tamamen rekabete dayalı bir piyasa sisteminin hayata geçirilmesinin hedeflendiğini dile getirdi. Demokrasi anlayışının ise tamamen kapitalist demokrasi anlayışı olduğuna dikkat çeken Güler, yapılan, yapılmak istenen kamu reformları ile Türkiye'nin uluslararası şirketlerin kucağında yönetilmesinin hedeflendiğini söyledi. Güler, "biz yabancılaşıyoruz, işgal ediliyoruz, parçalanıyoruz. Gürcistan'da, Irak'ta, Ukrayna'da ne oldu. Bu ülkeler yabancılaştı. İşgal edildi" diyerek, dünyanın içinde bulunuğu durumun aslında bir üçüncü dünya savaşı olduğunu söyledi. Bu savaşın Irak'ta militer bir şekilde ortaya çıktığını belirten Güler, halkın iradesine el konulduğunu, insanların kendi yöneticilerini seçme haklarının ellerinden alındığını dile getirdi. Güler, dünya halklarının normal koşullarda yönetilmediğini ifade ederek, Türkiye'nin de yeni sömürge yöntemleri, kamu reformları ile işgal edildiğini dile getirdi. ODTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Melih Ersoy ise kamu reformunun önemli ayaklarından olan yerelleşmeyle belediyelerdeki hizmetlerin şirketlere devredilmesinin hedeflendiğini dile getirerek, bu konuda yapılan her düzenlemenin arkasında ise uluslararası kurumların isteklerinin yattığını belirtti.

Emekçilerin değiştirecek gücü var KESK Yapı Yol Sen Genel Sekteri Bedri Tekin de, Kamu Yönetimi Temel Yasası ve Personel Rejimi Yasa Taslağı'nda yapılmak istenenlerin sağlık ve eğitimde zaten hayata geçirildiğine değinerek, sağlıkta eleman yetersizliği çeken yerlere sağlık görevlisi göndermek üzere bir yasa çıkarıldığını hatırlattı. Tekin, 657 Sayılı Yasa'nın 36 Maddesi'nde yapılan değişiklik ile de sağlık hizmetlerinin satın alınmasının önünün açıldığını belirterek, eğitim alanında ise sözleşmeli öğretmenliğin getirildiğini söyledi. Kamuda çalışan personelin iş güvencesinin tamamen ortadan kaldırılacağını dile getiren Tekin, ortaya çıkan tablonun kötü olduğunu ancak emekçilerin bunu değişterecek gücünün bulunduğunu söyledi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Engelliler insanca yaşam istiyor

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...