04 Aralık 2004 03:00

Galloway'in mahkeme zaferi

İngiltere'nin tanınmış savaş karşıtı milletvekili George Galloway, hükümet yanlısı Daily Telegraph gazetesine karşı açtığı davayı kazandı.

Paylaş
İngiltere'de savaş karşıtı mücadelenin önemli isimlerinden George Galloway, Daily Telegraph gazetesinin yalanlarına karşı açtığı davayı kazandı. Irak işgaline destek veren gazete, Galloway'in "Saddam Hüseyin'den petrol alarak zengin olduğunu" öne süren çok sayıda "haber" yayınlamıştı. RESPECT Hareketi'nden milletvekili olan Galloway'in açtığı dava önceki gün sonuçlandı ve gazete, 150 bin sterlin tazminat ödemeye mahkûm oldu. Gazetenin ödeyeceği ceza, mahkeme ve avukat masraflarıyla birlikte 1.2 milyon sterline yükselecek.

Ortada delil yok Yüksek Mahkeme kararında, Telegraph'ın 'Irak'ta bulunan tartışmalı belgeler' ile Galloway'i "Saddam'a çalışmak" ile suçladığı hatırlatıldı ve ortada bu suçlamayı haklı çıkaracak hiçbir delil bulunmadığı dile getirildi. Gazete, iki gün süren haber ve yorumlarıyla, Galloway'e ajanlık, rüşvetçilik ve haksız kazanç gibi birçok suçlama getirmişti. Mahkeme yargıcı, Galloway'in de hazır bulunduğu duruşmada yaptığı konuşmada, "Bay Galloway'in itibarı, bu yayınlar nedeniyle ciddi biçimde zedelenmiştir. Ayrıca kendisine, Irak rejiminden para aldığı iddiaları hakkında yorum yapma fırsatı tanınmamıştır" dedi.

İhraç edilmişti Glasgow milletvekili olan Galloway, Telegraph ve diğer işgal destekçisi gazetelerin yayınları nedeniyle geçen yıl İşçi Partisi'nden ihraç edildi. Bir süre bağımsız kalan 50 yaşındaki milletvekili, daha sonra RESPECT Hareketi'nin kuruluşunda önemli rol oynadı. Galloway, mahkeme çıkışında basına yaptığı açıklamada, Telegraph gibi gazetelerin yöneticilerini kastederek şöyle dedi: "Bütün bu kişiler; felaketle sonuçlanan Irak savaşına katılma kararının şakşakçılarıydı. Kendilerini haklı çıkarmak için çok şey söylediler. Şimdi, bu söylediklerinin tamamen yalan, yanlış, sahte olduğu kesinleşti. Hesap verme zamanları geldi." Gazeteye karşı açtığı davanın kendisi açısından büyük bir risk olduğunu hatırlatan Galloway, "Yozlaşmamış ve bağımsız kalan en azından bir yer olduğunu görmekten memnunum. O yer, bu mahkeme salonudur" diye devam etti.

Sinsi hamleler Sosyalist milletvekili, Telegraph grubunun patronu olan ve aynı zamanda sigara üreten Barclay Kardeşler'in, duruşmadan önce kendisiyle anlaşmak istediklerini, ama bu talebi reddettiğini anlattı. Galloway, "O haberleri yayınladıktan sonra, talebimi kabul edip açıkça özür dileselerdi, böyle bir dava olmayacaktı" yorumunu yaptı.

'İsmim temizlendi' Dünkü The Guardian gazetesinde, Galloway'in konuyla ilgili bir makalesi de yayınlandı. Galloway burada, "İsmim üzerindeki leke temizlendi. Parlamento içindeki ve dışındaki güçlerle birlikte, Irak savaşı boyunca işlenen suçlardan sorumlu olanların hesap vermesi için mücadelemi yükselteceğim" dedi. Telegraph yönetimi ise, kararı "ifade özgürlüğüne vurulan bir darbe" olarak değerlendirdi. Yazıişleri Müdürü Neil Darbyshire, kararı temyiz edeceklerini belirtti.

ÖNCEKİ HABER

ABD'den hukuk dersleri!

SONRAKİ HABER

Halime Encu: Veli kalmıştı elimde, onu da aldılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa