03 Aralık 2004 22:00

ABD'den hukuk dersleri!

Guantanamo'daki tutsaklarla ilgili bir duruşmaya katılan Bush yönetiminin avukatları, hukuk anlayışlarını gözler önüne serdi.

Paylaş
Afganistan işgalinin ardından 'terör zanlısı' olarak yakalanan ve Küba'daki Guantanamo üssünde tutulan kişilerin davasında; ABD hükümetinin avukatları 'hukuk dersi' verdi. Avukatlar, mahkemede 'sadece eylem yapanların değil yanlışlıkla bu kişilere selam verenlerin bile tutuklanması gerektiğini' söyledi. Hükümet avukatları ABD'nin, eylem yapmamış olsalar da gerekli gördüğü yabancıları tutuklayabileceğini savunarak, Guantanamo'da bulunan kişilerin hiçbir yasal hakka sahip olamayacağını söylediler. Bölge Yargıcı J. Hens Green'in, "Bir İsviçreli, Afganistan'daki bir yurda bağış yapsa ve bu para El Kaide'nin eline geçse de tutuklanmalı mı" sorusuna, Amerikalı Başsavcı Yardımcısı General Brian Boyle, "Evet" yanıtını verdi.

Çoğu mahkemeye bile çıkarılmadı Guantanamo'da tutulan 12 Kuveytlinin avukatlığını yapan Thomas B. Wilner ise bu sözleri "şok edici" olarak tanımladı. Hükümet avukatları, 'terör suçlularının' savaşçı statüsüne alınmasını savunurken, tutukluların avukatları bunun adalate aykırı olduğnu söylediler. "Dünya ABD adaletinin işlediğini görmek için bekliyor" diyen Avukat Wilner, askeri üste bulunan 550 kişiden çok azının mahkemeye çıkarıldığını ve ifadelerin de işkence ile alındığını belirtti. Herkesi tutuklayın! Mahkeme yargıcının 'ABD hükümeti düşman savaşçıları ve Taliban'a yardım edenleri nasıl tanımlıyor?' sorusuna Boyle "Bu sadece silah taşıyan ve askerleri öldüren kişilerle sınırlı değil. Bu işin arkasında para bulan, bilgi toplayan vb. var" dedi. Green'in "Varsayalım ki bir İngiliz, El Kaide liderlerinden birinin oğluna İngilizce öğretiyor. Tutuklanmalı mı?" sorusuna da Boyle, "Evet. Çünkü El Kaide İngilizce'yi eylemler için kullanacaktır" dedi. Guantanamo'daki tutsakların daha ne kadar alıkonacağı sorusunu ise Boyle, "ABD'ye saldırmamaya yemin edene dek" diyerek yanıtladı. Boyle, duruşma hakiminin "ABD'nin hangi ülkelerde istediği kişileri tutuklama hakkı var?" sorusuna ise, "El Kaide ile savaş herhangi bir ülke ile sınırlı değildir, ayrıca bu sorun mahkemenin değil Başkan'ın sorunudur" diyerek yanıt verdi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dünden bugüne Zeyrek...

SONRAKİ HABER

Bağlar Belediyesi, 228 bin TL’lik malzemeye 825 bin TL ödedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...