02 Aralık 2004 22:00

AKP'nin ayak oyunları

AKP, daha önce bir kaç kez ertelediği SSK tasarısını yeniden gündeme almaya kalktı. Bu tutumu "iki yüzlülük" olarak nitelendiren Emek Platformu toplanarak, kararlılığını açıkladı.

Paylaş
AKP Hükümeti, günlerdir hem Meclis'i hem de emekçileri ayak oyunlarıyla oyalıyor. SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrini öngören tasayı görüşmeyi birkaç kez erteleyen AKP, CMUK'un görüşüleceğini, SSK tasarısının 17 Aralık sonrasına bırakıldığını basına sızdırdı. Bunun üzerine Emek Plaftormu dün yapacağı bir günlük grevi erteledi. Ancak AKP Grubu dün tasarıyı görüşme kararı ile Danışma Kurulu'nu toplantıya çağırdı. CHP'nin karşı çıkmasına rağmen görüşme kararı alan AKP, daha sonra yine fikrini değiştirip görüşmeyi erteledi. Meclis Genel Kurulu'nda bugün ve hafta sonunda CMUK tasarısı görüşülecek. SSK hastanelerinin devrine ilişkin tasarıda AKP'nin nasıl bir oyun oynacağı ise net değil. AKP'nin başka bir ayak oyunu yapmaması halinde tasarının önümüzdeki hafta görüşülmesi bekleniyor.

Kararlılık ifadesi Gelişmeler üzerine dün bir araya gelen Emek Platformu, Türk-İş Genel Merkezi'nde düzenlediği basın açıklamasıyla hükümetin tutumunu kınadı. EP Dönem Sözcüsü Resul Akay, hükümetin kendileriyle adeta kovalamaca oynadığını belirterek, "Hükümet bilsin ki, Emek Platformu'nu kandırarak bu tasarıyı geçiremez" diyen Akay, Ekonomik Sosyal Konsey'de görüşülmeden, platform bileşenlerinin oluru alınmadan, yangından mal kaçırırcasına, alalacele tasarının gündeme gelmesi halinde üretimden gelen güçlerini kullanma yönündeki kararlarını yineledi. Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ise platform üyelerinin istedikleri değişiklik olmadan tasarının çıkmasına karşı olduklarını dile getirdi. Kılıç, hükümetin ani bir kararla tasarıyı yeniden gündeme getirmeleri halinde ne yapacaklarının sorulması üzerine de "Emek hareketi statik değil, dinamiktir. Refleksini, aldığı karar doğrultusunda koyar" dedi. TTB İkinci Başkanı Metin Bakkalcı da "Emek Platformu son derece kararlıdır" diye konuştu.

'Yasa çıksa bile...' KESK Başkanı Sami Evren ve DİSK Başkanı Süleyman Çelebi de İstanbul'da düzenledikleri basın toplantısıyla, hükümeti uyardı. "Hükümetin ahlaki olmayan bu tutumu eylem ateşimizi körükledi" diyen Sami Evren, tasarının tamamen geri çekilmesini istedi. Süleyman Çelebi de bir günlük eyleme hazırlanmadıklarını, tasarı yasalaşsa bile üretimden gelen güçlerini kullanacaklarını va alanlarda protestolarını sürdüreceklerini söyledi. Çelebi, "Başbakan SSK'ya sahip çıkanlara marjinal gruplar diyor. Milletvekillerinin bu yaklaşımı hangi marjinallerin, SSK'yı hangi marjinellere peşkeş çekmek istediğin ortaya koyuyor" dedi. Üretimden gelen gücü kullanma konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Çelebi, sendikalı, sendikasız tüm işçilere ve halkın tüm kesimlerine SSK'ya sahip çıkma çağrısı yaptı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Malatya Barosu da 'soykırım' dedi

SONRAKİ HABER

Esenyurt'ta mobilya imalathanesinde yangın: 3 işçi dumandan etkilendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa