01 Aralık 2004 22:00

Kelle vergisi geliyor

İstanbul Valiliği, İstanbul'da yaşayanlardan kelle vergisi alınması için çalışma başlattı. "Kent Vergisi" olarak adlandırılan sisteme göre, belediye hizmetlerine karşılık İstanbullulardan senede bir kez vergi alınacak.

Paylaş
İstanbul Valiliği ve AKP Hükümeti'nin, İstanbul için özel bir vergi getirilmesi için çalışma başlattığı açıklandı. İstanbul'da yaşayanların bunun bedelini ödemesi gerektiğini belirten İstanbul Valisi Muammer Güler, "Vatandaş kendisine sunulan hizmet için kendi payına düşeni ödeyecek" dedi. Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen ve İstanbul'un sorunlarının ele alındığı toplantıya katılan İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbulluları yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundular.

'Şerefiye vergisi' Vali Güler, toplantıda yaptığı açıklamada, İstanbul'a özel bir kent vergisinin uygulanması gerektiğini söyledi. Güler daha sonra basın mensuplarının bu yöndeki sorularını cevapladı. Kentsel verginin uygulamaya konulacak belediye kanunuyla getirildiğini savunan Güler, verginin belediyenin hizmetlerine ilişkin geliştirilecek gelir imkanları arasında gösterildiğini kaydetti. Geçmişte "şerefiye" diye bilinen verginin yasal hale getirilmesi gerektiğini öne süren Güler, söz konusu düşüncenin henüz proje aşamasında olduğunu, hayata geçirilebilmesi için ilgili bakanlıklara teklifte bulunduklarını açıkladı. Yerel yönetimler yasasının yürürlüğe girmesinden sonra kamu hizmetlerinin büyük çoğunluğunun yerel yönetimlere geçeceğini hatırlatan İstanbul Valisi Güler, "Bu durumda ihtiyaçlar daha iyi ortaya çıkacak. Verilen hizmetlerden de bir karşılık alınacak. Vatandaş kendisine sunulan hizmet için kendi payına düşeni ödeyecek. Yoksa belediyelerin geliri oluşmaz. Hizmetler de gerçekleşmez. Katılımcı demokrasi budur" ifadelerini kullandı.

Mobil karakol İstanbul'da sıkça tartışılan güvenlik sorununa da değinen Güler, yakın bir zamanda hayata geçirecekleri "Mobil Karakol Komuta Merkezi" kurduklarını açıkladı. Güler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde 21 trilyon liralık kaynakla, şehrin önemli merkezlerini kameralarla gözetleyen bir sistem kurduklarını açıkladı. Komuta Merkezi'nin şehrin tüm bilgilerine sahip olacağını dile getiren Güler, "Bunların kişi özgürlükleriyle alakası yok. Herkesin nereden geldiğini tüm bilgilerini gösteren bir sistem. Tamamen güvenlikle ilgili bir konu" dedi. Güler, İstanbul'daki polis sayısının İstanbul'un ihtiyacını karşılamadığını söyleyerek Özel Güvenlik Şirketlerinin geliştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

İşadamlarına teklif Toplantıya katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise çarpık kentleşmeye değinerek, bu duruma göç olgusunun yolaçtığını söyledi. Otopark sorununa da değinerek, yeni otoparklar yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Topbaş, işadamlarına, "Çok kârlı bir iş onu da söyleyim" diyerek, çağrıda bulundu.
Kelle Vergisi hükümet düşürmüştü İlgiltere'de neoliberal politikaların ve özelleştirmenin en ateşli savunucusu Thatcher hükümeti, 1990 yılında kentte yaşayan herkesin vergi ödemesini içeren bir paketi uygulamaya koydu. "Kelle vergisi" olarak adlandırılan bu vergi paketine karşı büyük gösteriler yapıldı. Ve bu gösterilerin sonunda Thatcher hükümeti iktidardan düştü.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Wal-Mart 2005'te Türkiye'ye geliyor

SONRAKİ HABER

Çatışma yok infaz var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa