30 Kasım 2004 22:00

Emekçiden son uyarı

Emek Platformu'nun çağrısı üzerine Okmeydanı SSK Hastanesi önünde toplanan emekçiler, buradan AKP il binasına yürüdüler.

Paylaş
Emek Platformu'nun çağrısı üzerine Okmeydanı SSK Hastanesi önünde toplanan emekçiler, buradan AKP il binasına yürüdüler. "İşçi memur el ele genel greve", "SSK'lar halkındar satılamaz" sloganları eşliğinde alkışlarla yürüyen emekçiler adına konuşan İstanbul Tabip Odası Basın Sözcüsü Osman Öztürk, "Emek Platformu SSK'nın devrine karşı yeniden bir araya geldi. Sonuna kadar direnmeye hazırız. Ancak bu sadece uyarı eylemidir. Yasa tasarısı Meclis'e geldiği gün üretimden gelen gücümüzü kullanacağız" dedi. Daha sonra yürüyerek hastaneye geri dönen işçi ve emekçilere seslenen SES Aksaray Şube Başkanı Songül Beydilli, SSK'nın Bağ-Kur'un, Emekli Sandığı'nın halkın malı olduğunu söyledi. SSK'ların devriyle birlikte herkesin tedavi olmak için para ödemek zorunda kalacaklarını belirten Beydilli, halkı mücadeleye destek olmaya çağırdı. İTO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çerkezoğlu da AKP Hükümeti'nin SSK'nın devri girişimiyle, kaza yapacak bir trene bindiklerini belirterek, "Buna bizi de sürüklüyorlar. Yarın AKP gidecek biz bu sorunlarla başbaşa kalacağız" diye konuştu. TMMOB İstanbul İl Öğrenci Komitesi de yaptığı açıklamada, Türk Tabipleri Birliği'nin yayınlarını dağıttıkları için haklarında dava açılan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin yanında olduklarını bildirdi.

Hortumcunun malını satın Genel-İş 1 No'lu Şube, BES 3 No'lu Şube, SES Anadolu Yakası Şubesi, Tüm Bel-Sen 3 No'lu Şube ve Limter-İş sendikalarına üye işçi ve emekçiler de yürüyüş yaptı. BES Şube Başkanı Nafi Maraş, tasarıların geri çekilmesini isteyerek, "İşçilerin emekçilerin mallarını değil hortumcuların malını satın" diye konuştu. Eğitim Sen İstanbul 2 No'lu Şube Sekreteri Rıza Zeyrek de Eğitim Sen'in kapatılmak istenmesinin de saldırıların parçası olduğuna dikkat çekerek, bütün emekçi kesimleri mücadeleye çağırdı.

Telekom'da eylem Haber-İş 1 No'lu Şube üyesi Telekom işçileri örgütlü oldukları işyerlerinde yemek boykotu ve bildiri okuma eylemleri gerçekleştirdi. Küçükköy Telekom Santralı'nda yapılan eyleme çevre santral ve müdürlüklerden işçiler de katıldı. Alkışlarla santral önünde toplanan işçiler, sloganlarla tepkilerini dile getirdiler. İşyeri Baştemsilcisi Ahmet Karatay, işçilerden bundan sonra yapılacak işbırakma eylemlerine hazırlıklı olmalarını istedi. Yol-İş 1 No'lu Şube üyesi işçiler, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü önünde eylem yaptılar. İşyeri içinde toplanan 200 işçi "IMF'ye yumuşak halka Kasımpaşalı", "Kahrolsun ABD işbirlikçi AKP" sloganlarıyla dış kapıya yürüdü. Burada konuşan Şube Mali Sekreter Ali Eraslan, işçilere "SSK'ları sattıracak mıyız? Köy Hizmetleri'ni kapattıracak mıyız? Toplumsal değerleri yağmalayan AKP'yi iktidarda tutacak mıyız?" diye sordu. Hep bir ağızdan "Hayır" yanıtını veren işçiler, AKP Hükümeti'ni yuhalayarak protesto etti.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Genel greve hazırlık

SONRAKİ HABER

Merkel Türkiye'de | Erdoğan: Libya'daki kaos tüm Akdeniz havzasını etkileyecektir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...