30 Kasım 2004 22:00

Genel greve hazırlık

SSK hastanelerinin devri ve Köy Hizmetleri'nin kapatılmasına karşı hükümeti son kez uyaran Emek Platformu, emekçilere "genel greve hazır olun" çağrısı yaptı.

Paylaş
Emek Platformu'nun aldığı karar doğrultusunda dün bütün illerde işyerleri önünde yapılan eylemlerde, SSK hastanelerinin devri ve Köy Hizmetleri'nin kapatılmasıyla ilgili yasa tasarılarının geri çekilmesi istendi. Bu eylemin "son uyarı" olduğunu duyuran emekçiler, tasarılar Meclis'te görüşülmeye başlanırsa genel grev yapacaklarını bildirdi. Ankara'da Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü önünde toplanan Yol-İş ve Yapı Yol-Sen üyesi işçi ve memurlar, "Köy Hizmetleri kapatılamaz" sloganıyla bir süre bahçede yürüyerek, tepkilerini gösterdiler. Yol-İş 2 No'lu Şube Başkanı Murat Mermerkaya'nın "Üretimden gelen gücümüzü kullanıp, işbırakacak mıyız?" sorusu işçi ve memurlar tarafından "Bırakacağız" diye yanıtladı. Yapı Yol Sen Genel Başkanı Cengiz Faydalı da genel grev çağrısı yaparak, çalışanların kendi sorunlarına sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Köy Hizmetleri kapatılamaz Karayolları ve DSİ Genel Müdürlükleri çalışanlarının Anıttepe'de yaptığı eylemde de "genel grev, genel direniş" çağrısı yapıldı. "Şalter inecek, hükümet gidecek", "Direne direne kazanacağız" sloganları atan Yapı Yol-Sen ve Yol-İş üyeleri, "SSK hastaneleri devredilemez, Köy Hizmetleri kapatılamaz" pankartı açtılar. Emek Platformu Dönem Sözcüsü Resul Akay ile Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Çetin Altun'un da katıldığı eylemde, Türk-İş İl Temsilcisi Necdet Gördü, "Eğer hükümet tasarıları geri çekmez, taleplerimize kulaklarını tıkarsa eylemlerimizi daha geniş kapsamda sürdüreceğiz" dedi. Başbakanlık binası yakınındaki Bayındırlık ve İskan Bakanlığı önünde toplanan Yapı Yol-Sen ve Yol-İş üyeleri ise Vekaletler Caddesi'ni trafiğe kapattılar. Yapı Yol Sen MYK üyesi Haydar Arslan ve Yol-İş Ankara 3 No'lu Şube Başkanı Fahri Yıldırım yaptıkları konuşmalarda, "Greve hazır olun" çağrısı yaptılar.

SSK satılamaz Ankara Tabip Odası ve SES üyesi doktor ve sağlık çalışanları da Numune ve SSK Dışkapı hastanelerinde basın açıklamaları yaptılar. "AKP sağlığa zararlıdır", "SSK halkındır satılamaz", "Genel grev, genel direniş" sloganlarının atıldığı eylemlerde, "İşimiz, iş güvencemiz, halkın sağlık hakkı ve hastanelerimize sahip çıkmak için genel greve hazırlanıyoruz. Yasa Meclis Genel Kurulu'na geldiği gün Türkiye'de hayat duracak" denildi. Sağlık emekçilerine hasta ve hasta yakınları da destek verdi. DİSK üyeleri ise Sakarya Caddesi'nde bir araya gelerek, SSK Genel Müdürlüğü önüne kadar yürüyerek, burada KESK üyeleri ile buluştular. "SSK bizimdir sattırmayız", "Hükümet yasanı al başına çal", "AKP sağlığa zararlıdır" sloganları ile AKP'ye tepkilerini dile getiren işçi ve emekçiler, grev çağrısı yaptılar. DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, EP'nin haftalardır hükümeti uyardığını ifade ederek, ancak hükümetin diyalog yolunu kapattığını dile getirdi. SSK Dışkapı Hastanesi'ndeki eyleme katıldıktan sonra buraya gelen KESK Genel Başkanı Sami Evren, yaptığı konuşmada, tasarıların yasalaşmasıyla 36 milyon kişinin yararlandığı hastanelerin birer işletme haline geleceğini savunan Evren, parası olmayanın hastanelerden hizmet alamayacağını söyledi. Evren, "Bizim bugünkü uyarımız şudur; Başbakan, milletvekilleri... Bir kez daha sağduyulu olun. Halka ihanet ederseniz, o koltukta uzun süre oturamazsınız. Halka rağmen yasa yapmayın. Sizi bu sevdadan vazgeçmeye çağırıyorum" dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Türkiye'ye açılacağız

SONRAKİ HABER

Birlikte yaşadığı kişi tarafından vurulduğu iddia edilen kadın yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa