30 Kasım 2004 22:00

Irak'ta yapılan soykırımdır

Manisa'da toplanan 19 ilin barosu ortak bir açıklama yaparak, Amerika'nın Irak'ta yaptığı vahşeti soykırım olarak nitelendirdi.

Paylaş
Türkiye'deki 19 baro başkanı, ABD'nin Irak işgalinin insanlık dışı soykırıma dönüştüğünü vurgulayarak, tüm dünyaya ve Birleşmiş Milletler'e katliamın durdurulması için harekete geçme çağrısı yaptı. 7. Bölge Baroları Toplantısı'nı Manisa'da yapan baro başkanları açıkladıkları sonuç bildirgesinde Irak'taki ABD katliamına dikkat çektiler. Sonuç bildirgesinde Irak'ta Telafer ve Felluce'de yaşanan vahşetin uluslararı hukuk ilkeleri açısından insanlık ve savaş suçu olduğuna işaret edilerek, "İnsanlık dışı soykırıma dönüşen bu işgale karşı Avrupa Birliği üyesi ülkelerden de ses çıkmamaktadır. Bu savaşa dur demek için Birleşmiş Milletler göreve çağrılmamaktadır. Bütün dünyaya ve BM örgütüne Amerikan işgalinin ve katliamının durdurulması için harekete geçme çağrısı yapıyoruz. Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine de yer verilen bildirgede, Türkiye'nin AB'ye girmesi konusunda diğer üye ülkelere giriş koşulu olarak konulmamış olan hiçbir dayatmayı kabul etmesinin mümkün olmadığı belirtildi. Bildirgede, "AB, Türkiye'yi üyeliğe kabul ettikten sonra var olan sorunları görüşerek çözmek yerine, önce sorunları çözüp sonra üyeliğe kabul etme gibi çifte standart uygulamasından vazgeçmelidir" denildi. CMUK değişiklik tasarısının AB ülkelerinden farklı bir şekilde Cumhuriyet Savcısının yerini ve hukuksal konumunu savunmadan üstte tutmasına tepki gösterilen bildirgede, bu durumun Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde yer alan adil yargılanma ilkesine aykırı olduğu kaydedildi. Bildirgede, Anayasa değişikliğinde yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesinin tam olarak sağlanması istenirken, "Yargıçlık ve savcılık mesleğinin anayasal unsur olmasına karşın avukatın yalnızca yasal unsur olarak belirlenmesi şeklindeki eşitsiz uygulamaya son verilerek, barolar ve avukatlık mesleği yargı bölümüne alınmalıdır" denildi.


GÜL NE DEMİŞTİ? "Soykırım, atom bombası kullanma gibi tanım ve nitelemeler, amaca hizmet etmeyeceği gibi, eleştirilerin inandırıcılığına ve haklılığına da gölge düşürür. Her konuyu kendi boyutları içinde tartışmak gerekir. Soykırım hukuki bir meseledir."

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fotoğraflarla savaşa tanıklık

SONRAKİ HABER

Elazığ ve İstanbul'da Evrensel'e destek: Evrensel’in suç ortağıyız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa