30 Kasım 2004 22:00

AKP döner sermayeleri de aldı

AKP Hükümeti henüz yasası bile çıkmadan SSK ve kamu kurumlarının sağlık tesislerinin döner sermaye gelirlerinin yüzde 15'ine el koydu.

Paylaş
AKP Hükümeti henüz yasası bile çıkmadan SSK ve kamu kurumlarının sağlık tesislerinin döner sermaye gelirlerinin yüzde 15'ine el koydu. Maliye Bakanı'na bu rakamı yüzde 30'a kadar artırma yetkisi de veren AKP, borç ödemelerini ve bütçe açıklarını yine emekçilerin üzerinden karşılama yolunu seçti. Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü'nün "Döner Sermaye İşlemleri" başlıklı 17 Kasım 2004 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan tebliği, hükümetin sağlık üzerinde oynamak istediği oyunu ortaya çıkardı. Tebliğ, döner sermaye işletmelerinin aylık gayrisafi hasılatından elde edilen tutarın yüzde 15'inin en geç takip eden ayın 20'sine kadar genel bütçeye irat kaydedilmesini getirirken, Maliye Bakanı'na bu oranı 30'a kadar artırma yetkisi de veriyor. Tebliğ'e göre, Sağlık Bakanlığı'na bağlanacak olan; "Tedavi hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı sağlık kurumları döner sermaye işletmeleri, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı (sağlık ocakları, ana çocuk sağlığı ve aile planlama merkezleri, sağlık evleri, 112 acil sağlık hizmetleri, halk sağlığı laboratuvarları ve dispanserleri dahil) döner sermaye işletmeleri, Trafik Hizmetleri Döner Sermaye İşletmesi ile Sağlık Bakanlığı'na bağlı (Hıfzısıhha Enstitüleri dahil) diğer döner sermaye işletmeleri"nden kesilecek olan pay Hazine'ye aktarılacak. Bu gelirlerden ayrıca Sağlık Bakanlığı için yüzde 2, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) için yüzde 1 oranında kesinti yapılması sözkonusu olacak.

Diğer kesintiler Aynı tebliğ uyarınca hastaneler dışındaki kamu kurumlarına ve üniversitelere bağlı döner sermaye işletmelerinin gelirlerinin yüzde 15'i de Hazine'ye aktarılacak. Gelirlerinin yüzde 20'si Hazine'ye aktarılacak kuruluşlar ise Başbakanlık Basımevi, Dini Yayınlar döner sermayeleri, Darphane ve DİE döner sermayeleri, Adli Tıp Kurumu, Denizcilik Müsteşarlığı ve Ulaştırma Bakanlığı döner sermayeleri. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü döner sermayesinin yüzde 30'u ile Çevre ve Orman Bakanlığı'nın döner sermaye gelirlerinin yüzde 10'u bütçeye aktarılacak.
BASK'TAN TEPKİ Sağlık personelinin döner sermayeden aldıklarının Hazine'ye gideceğini belirten Bağımsız Sağlık Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, "Almadan vermek Allah'a mahsus ama, vermeden almak da AKP'ye mahsus oldu!" diye tepki gösterdi. Tebliğ ile Sağlık Bakanlığı'na devredilecek sağlık tesislerinin döner sermaye gelirlerine el konulmasının sağlandığını kaydeden Bayraktar, "atılan bu adımlarla sağlık çalışanlarının mağduriyeti kat be kat artacaktır" dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da Yol-İş eylem yaptı

SONRAKİ HABER

Manisa'da 3.8 büyüklüğünde deprem (24 Ocak 2020)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...