30 Kasım 2004 22:00

Kızılhaç'tan Pentagon'a
   işkence suçlaması

ABD'nin uluslararası hukuku hiçe sayarak Irak ve Afganistan'da tutukladığı kişileri tuttuğu Guantanamo askeri üssünde incelemelerde bulunan Kızılhaç, üste işkence yapıldığını bildirdi.

Paylaş
ABD'nin uluslararası hukuku hiçe sayarak Irak ve Afganistan'da tutukladığı kişileri tuttuğu Guantanamo askeri üssünde incelemelerde bulunan Kızılhaç, üste işkence yapıldığını bildirdi. Kızılhaç Komitesi, hazırladığı raporda Guantanamo'da tutulanlara "işkence ile eşdeğerde fiziksel ve psikolojik baskı uygulandığını" açıkladı. Raporda sorgulamalara bazı doktorların ve sağlık görevlilerinin de katıldığı belirtildi.

Tıp etiğine aykırı Doktorların, sorguya katılmalarının yanı sıra tutukluların sağlık durumlarına ilişkin dosyalar hazırladıkları ve bu dosyalardaki bilgileri sorgucularla paylaştıkları belirtilen raporda, bu nedenle tutukluların doktorlara güvenmediği ifade edildi. Mahkûmların sağlığına ilişkin bilgilerin kendilerine zarar verecek şekilde kullanılması tıp etiği açısından kabul edilemez olarak değerlendiriliyor. Raporun Beyaz Saray, Pentagon, Dışişleri Bakanlığı ve Guantanamo komutanına gönderildiği belirtildi. Kızılhaç, uluslararası anlaşmalara göre kamplara ve cezaevlerine ziyaretler yaparak raporlar hazırlıyor, ama bu raporlar sadece muhatap olunan ülkenin yönetimine veriliyor. Ancak Kızılhaç'ın son raporundaki bazı ayrıntılar New York Times gazetesinde yayımlandı.

İşkence yöntemleri Raporda tutuklulara uygulanan işkence yöntemleri; hücreye kapatmak, onur kırıcı davranışlarda bulunmak ve oturulması zor pozisyonlarda oturmaya zorlamak olarak sıralanıyor. Ayrıca tutuklulara yüksek sesle müzik dinletmek, soğuk odalarda bekletmek ve dövmek de işkence yöntemleri arasında. ABD'li yöneticiler ise Guantanamo'daki tutuklulardan alınan bilgilerin "çok önemli" olduğunu ve bu bilgileri 'terörle savaşta' kullandıklarını söyleyerek işkenceyi savunuyorlar.

Cenevre unutuldu ABD Başkanı George W. Bush, Guantanamo ve diğer Amerikan kamplarında tutulan kişilerin savaş esiri olmadıklarını söyleyerek, bu kişiler için Cenevre Sözleşmesi hükümlerinin geçerli olmadığını ilan etmişti. Geçen ay, söz konusu kamplarda çalışan bazı Amerikalılar, tutuklulara işkence yapldığını açıklamışlardı. Bu görevliler; tutukluların çıplak şekilde soğuk odalarda bekletildiklerini, uzun süre yemek verilmediğini, zor pozisyonlarda oturmaya zorlandıklarını, elleri arkadan kelepçelenerek sandalyede saatlerce tutulduklarını ve yüksek sesle müzik dinletildiğini anlatmışlardı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sosyal Forum Hollanda'daydı

SONRAKİ HABER

Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Alayont: Tarihi taş binalara sahip çıkılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...