30 Kasım 2004 22:00

Berlusconi'ye grevle yanıt

İtalya'da dün milyonlarca işçi ve kamu emekçisi, Silvio Berlusconi Hükümeti'nin sosyal kısıtlama planlarına karşı ülke genelinde greve çıktı.

Paylaş
İtalya'da dün milyonlarca işçi ve kamu emekçisi, Silvio Berlusconi Hükümeti'nin sosyal kısıtlama planlarına karşı ülke genelinde greve çıktı. Saat 9-13 arasında yapılan genel grev özellikle şehir içi taşımacılık, okullar, kamu daireleri, hastaneler, posta işletmeleri gibi alanlarda etkili oldu. Hastaneler sadece acil vakalara baktılar. Şehirler arası trenler seferlere çıkmazken, saat 12.00-16.00 arasında uçak seferleri yapılmadı. Alitalia şirketi, 136 seferini iptal etti. Bankalar ise sadece öğleden sonra açılabildi. Grev dolayısıyla matbaaların çalışmaması nedeniyle, dün İtalya'da günlük gazeteler eksik yayınlandı veya yayınlanamadı.

80 kentte eylem Genel İşçi Konfederasyonu (CGIL), İşçi Sendikaları Federasyonu (CISL) ve İtalya İşçi Birliği (UIL) sendikaları tarafından ortak çağrısı yapılan grev çerçevesinde en az 80 kent ve kasabada işçiler ve kamu emekçileri alanlara çıkarak protesto gösterilerinde bulundular. Greve çıkan kamu çalışanları ayrıca ücretlerine yeterli zam yapılmasını talep ederek, bu konuda hükümetin aldığı tutumu eleştirdiler. En büyük gösteriler Turin, Milano ve Venedik'te yapıldı. Yüzbinlerce emekçinin katıldığı eylemlerde yapılan konuşmalarda Berlusconi Hükümeti'nin izlediği sermaye yanlısı politikalara tepki gösterildi. Sendika genel başkanları tarafından büyük gösterilerde yapılan konuşmalarda, Başbakan Berlusconu'nun geri adım atmaması durumunda daha büyük grev ve eylemlerin yapılacağı ilan edildi.

Patronlara hediye İtalya'da hükümet, geçtiğimiz cumartesi günü, önümüzdeki yıl için 6.5 milyar Euro'luk vergi indirimini karar altına almıştı. Bu çerçevede kamu alanında birçok kesintinin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Koalisyon partilerinin hükümetten ayrılma tehdidinde bulunması üzerine, Berlusconi'nin kendisi, sermaye kesimlerine vergi muafiyeti anlamına gelen vergi programı ile bizzat ilgilenmişti. Sendikalar, vergi indirimi paketinin sermayeye verilen bir hediye olduunu belirtiyor. Yeni vergi programının kamu alanında binlerce kişiyi işsiz bırakacağını belirten sendikalar, ayrıca yatırımların kamu yerine özel sektöre kaydırılmasına karşı çıkıyorlar. 2001'den beri hükümette olan Berlusconi'ye karşı dün yapılan genel grev, üç yıl içinde gerçekleşen dördüncü genel grev oldu. Daha önceki grevlere de milyonlarca işçi ve emekçi katılmıştı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sınırda bir ilçe KIZILTEPE...

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa