29 Kasım 2004 22:00

Sınırda bir ilçe KIZILTEPE...

Mardin'de Suriye ile sınır olan bir ilçe Kızıltepe. İlçe, 1990'lı yıllarda hızla göç almış. Kızıltepe, kadın belediye başkanıyla yavaş yavaş bir değişim yaşıyor şimdi... Kızıltepe Belediye Başkanı Cihan Sincar, ilçeyi yaşanılabilir bir yer yapmaya kararlı.

Paylaş
Mardin'e gidip, Suriye tarafına baktığınızda, toz bulutlarının üzerini kapladığı bereketli Kızıltepe Ovası'nı görürsünüz... Hasad mevsimi ise zaman, harman yerlerinden kalkan saman tozları kaplar ovayı. Kızıltepe Ovası'nın rengi başak sarısıdır... İpek Yolu'nun üzerine kurulu olan Kızıltepe ilçesi ise beton yığınıdır.Kürtçe adı "Qoser" olan Kızıltepe, Mardin'in nüfus olarak en büyük ilçesi. Suriye ile sınır olan ilçe geçim kaynağının önemli bir bölümünü buğdaydan sağlıyor. Bir zamanlar sınır ticareti önemli bir geçim kapısıymış. Yaşanan ekonomik sıkıntılardan kaynaklı kaçakçılık, diğer geçim kaynağı olmuş. Sınır ticaretine getirilen kısıtlama Kızıltepelileri mağdur etmiş. Ellerindeki mallarını satarak eski model kamyon alanların çoğunun kamyonu çürümeye yüz tutmuş artık. Çünkü, kamyoncuların sınır kapısından geçişine izin verilmiyor.

Göçle başlayan sorunlar Kızıltepe, 1990'lı yılların başında hızla göç almış. Köylerin boşaltılmasıya ilçenin nüfusu artmış. Göç beraberinde çarpık yapılaşmayı da getirmiş. Kızıltepe yavaş yavaş bir değişim yaşıyor şimdi. Ağaların söz söylediği bu ovada bazı dengeler değişmeye başlamış. Ağaların hakimiyeti kırılmaya, eve kapanan kadınlar sokağa çıkmaya başlamış.

Kadın belediye başkanı İlçenin belediye başkanı bir kadın... Cihan Sincar. Failli meçhul cinayetlere kurban giden Mehmet Sincar'ın eşi. Şimdiye kadar erkeklerin sözünün geçtiği bu ovada artık kadınların sözü geçiyor. Cihan Sincar, kadının elinin değdiği birçok şeyin güzelleştiğine inanıyor. Belediyenin kapıları kadınlara ardına kadar açık. Sincar, kadınlara elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor. Öte yandan ilçenin sorunları da giderek artıyor. Altyapı, vb. sorunları var ilçenin. Sincar, sorunların çözümü için uğraştıklarını söylüyor. Bugüne kadar halka gereken değerin verilmediğini belirten Sincar, ilçeyi yaşanabilir bir kent yapmaya kararlı. Halkın bunu fazlasıyla hak ettiğini düşünüyor. Yıllardır insanların acılar çektiğini ifade eden Sincar, halkın kendisine verdiği destekle sorunların üstünden geleceğini söylüyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Emeklilerden tasfiyeye tepki

SONRAKİ HABER

Elazığ'da okullar 24 Şubat'ta açılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...