28 Kasım 2004 22:00

İŞGALE ÖFKE BÜYÜYOR

Emeğin Partisi (EMEP) üyeleri dün birçok ilde Irak'ta katliamlarını artırarak devam eden ABD ve ona destek veren AKP Hükümeti'ni protesto etti. EMEP Ankara İl Örgütü, "Diren Felluce seninleyiz", "Katil ABD işbirlikçi AKP", "İşgale değil, direnişe destek ver" sloganları ile ABD'nin vahşetine tepki gösterdi.

Paylaş
Emeğin Partisi (EMEP) üyeleri dün birçok ilde Irak'ta katliamlarını artırarak devam eden ABD ve ona destek veren AKP Hükümeti'ni protesto etti. EMEP Ankara İl Örgütü, AKP Ankara İl Binası'na "Diren Felluce, diren Filistin, seninleyiz, katil ABD vahşetine son" pankartı arkasında yürürken, "Diren Felluce seninleyiz", "Katil ABD işbirlikçi AKP", "İşgale değil, direnişe destek ver" sloganları ile ABD'nin vahşetine tepki gösterdi. 250'yi aşkın kişinin katıldığı eylemde, EMEP'lilere seslenen Ankara İl Başkanı Haydar Kaya, Irak'ta işgale ve emperyalizme karşı sürdürülen onur ve bağımsızlık savaşının devam ettiğini dile getirdi. Kaya, başta Ortadoğu halkları olmak üzere tüm dünya halklarının eninde sonunda uluslararası tekellerin hizmetindeki işbirlikçilerine dünyayı dar edeceğini ifade ederek, "Bu nedenle onlara sesleniyoruz, diren Filistin, dayan Felluce, seninleyiz" dedi. Felluce'deki katliamın sorumlularından birinin AKP Hükümeti olduğunu belirten Kaya, AKP'nin her fırsatta ABD'nin hizmetinde olduğunu kanıtladığını söyledi. AKP'nin müslümanlığıyla övünerek iktidara geldiğini hatırlatan Kaya, "Haktan, hukuktan, adaletten dem vurarak, oy toplayan AKP Hükümeti'nin Felluce'de, Filistin'de binlerce Müslüman katledilirken niye sesleri çıkmıyor" diye sordu. Yapılan eylemin bir başlangıç olduğunu dile getiren Kaya, "Buradan 12 Aralık'ta gerçekleştireceğimiz 'dayan Felluce, diren Filistin, seninleyiz. ABD vahşetine son' mitingine herkesi ve her kurumun katılımını bekliyoruz" dedi.


DÖRT BİR YANDA EYLEM

ADANA Emeğin Partisi (EMEP) Adana İl Örgütü, ABD işgal ordusunun Felluce'de gerçekleştirdiği katliamı protesto ederek, Felluce ve Filistin halkına destek verdi. İnönü Parkı'nda toplanan EMEP üyeleri, AKP il binasına yürüdüler. Eğitim-Sen, TÜMTİS, İHD, DEHAP, SDP yöneticilerinin de katıldığı eylemde EMEP İl Başkanı Sevil Aracı, ABD'nin saldırıları yaparken bölgedeki işbirlikçi hükümetlerden cesaret aldığını ifade ederek, "AKP hükümeti ve sermayedarlar bu kanlı ticarete hala devam etmektedir." dedi.

MERSİN/ANTAKYA Emeğin Partisi (EMEP) Mersin İl Örgütü de AKP Mersin İl Binası önündeydi. Eyleme SDP, BES, TÜMTİS, Yapı-yol Sen ve Eğitim-Sen temsilcileri de katıldı. EMEP İl Başkanı Mehmet Taşçı, AKP Hükümetin de işgale katkıda bulunduğunu dile getirerek "AKP ülkemizi ABD'nin savaş politikalarının bir oyuncağına dönüştürdü" dedi. Emeğin Partisi (EMEP) Antakya il Örgütü de AKP il binası önünde eylem yaptı. Eylemde ABD ürünlerine boykot çağrısı yapıldı.

ANTEP EMEP Gaziantep İl Örgütü yaptığı eylemde Felluce'deki ABD katliamını lanetledi. EMEP'liler döviz ve bayraklarla Balıklı Parkı'na yürüdüler. EMEP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Türkmen, hükümetin katliama sessiz kalarak onayladığını söyleyerek, Türkiye halkının işgalin karşısında olduğunu vurguladı. Eyleme TÜMTİS ve Tüm Bel-Sen yöneticileri de katıldı.

ANTALYA ABD'nin Irak işgali ve Felluce katliamı Antalya'da EMEP, SDP, Bağımsız Gençlik Hareketi (BAGEH) ve Demokratik Gençlik Hareketi (DGH) tarafından Kışlahan Meydanı'nda düzenlenen eylemle lanetlendi.

BURSA Emeğin Partisi, Bursa'da yaptığı eylemle Felluce'deki katliamı kınadı. Fomara meydanında toplanan yaklaşık 150 kişi AKP İl binasına yürüdü. Yürüyüş sırasında polisin müdahalesi nedeniyle arbede yaşandı. Eylemde EMEP İl Başkanı Cengiz Yıldız, katliamın değil direnişin destekçisi olacaklarını söyledi. Eyleme SDP'liler de katıldı. Bu arada Bolu KESK Şubeler Platformu ABD'ye tepki gösterdi.

KAYSERİ EMEP Kayseri İl Örgütü Felluce katliamını AKP il binası önünde protesto etti. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı eylemde EMEP İl Başkanı Mehmet Kılıç, AKP'nin ABD'ye sağladığı desteklerin son bulmasını istedi. Sivas'ta da EMEP'liler AKP İl Binası önünde eylem yaptı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yeşilçam'ın sultanları
   yonca yapraklarında!

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa