28 Kasım 2004 22:00

Bir ada öyküsü

Mezopotamya Kültür Merkezi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Teatre Jiyana Nû'nun sahnelediği Gırav (Ada) adlı oyun izleyicisi ile buluştu. Muammer Karaca Tiyatrosu'nda önceki gece yapılan galaya çok sayıda izleyici katıldı.

Paylaş
Teatre Jiyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu), Ingiliz yazar Athol Fuargd'ın yazdığı ve Kemal Orgun'un Kürtçe'ye çevirdiği oyun "Gırav (Ada)" ile yeni sezonu açtı. Ahmet Bülent Tekik'in yönettiği oyunun müzik düzenlemesini Bawer Roni, sahne dekarasyonunu ise M. Zahir Kayan yaptı. Oyunda Aydın Orak, Tayfur Aydın ve Murat Gazioğlu rol aldı.

Aynı hücrede 1991 yılında başladığı çalışmalarını 1992'de MKM'de sürdüren daha sonra "Teatre Jiyana Nû" isimini alan tiyatro ekibi 30'a yakın oyun hazırlayıp izleyecisi ile buluşturdu. Üç aylık bir çalışmanın ürünü olan Gırav (Ada) adlı oyunda bir adada, aynı hücreyi paylaşan Winston ve John adlı iki mahkûmun yaşadıkları anlatılıyor. İki mahkûm arasında geçen ilginç diyaloglar esaret altındaki mahkûmların iç dünyasını, hayallerini ve özlemlerini yansıtıyor. Oyunda, John, Winston ve diğer mahkûmları hapsedenlerin aslında kendilerini de hapsettiği anlatılıyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Çağdışı kalmış engelliler çadırı'

SONRAKİ HABER

EMEP heyeti Elazığ'da incelemede bulundu: Hamaset söylemi can kaybının önüne geçemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa