28 Kasım 2004 22:00

Yalan haber ölüme götürdü

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde ölü bulanan Sezai Karakuş, geride bıraktığı not defterinde, maruz kaldığı ağır işkence ve basında hakkında çıkan yalan haberler nedeniyle intihar ettiğini bildirdi.

Paylaş
Tutuklu bulunduğu Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde ölü bulunan Sezai Karakuş, arkasında bıraktığı not defterinde intihar etme nedenlerini anlattı. Deftere, "Bu bir siyasi eylemdir" notunu düşen Karakuş, basında kendisi hakkında çıkan haberlere tepki göstererek, "Tertemiz bir geçmişin gözlerimin önünde kirletilmeye çalışılmasına sessiz kalamazdım" satırlarıyla, intiharından medyayı sorumlu tuttu. Karakuş'un Avukatı M. Selim Okçuoğlu da, Karakuş'un gözaltında iken basında asılsız haberler çıktığını kaydederek, "Basının yaptığı da işkencedir. Bu ölümün suç ortaklığıdır. İşkence halen Türkiye'de geçerli bir sorgulama yöntemi olarak kullanılıyor" dedi. Okçuoğlu, başta Sabah gazetesi olmak üzere asılsız haber yapan basın organları hakkında suç duyurusundu bulunacaklarını söyledi.

Elbirliği ile linç Örgüt üyeliği nedeniyle 28 Eylül 2004 tarihinde gözaltına alınan Sezai Karakuş'un henüz cezası keşinleşmeden basın adeta linç kampanyası başlatmıştı. Televizyon ve gazete haberlerinde, Karakuş önce "bombacı" ilan edildi, ardından da "hayat kadınlarıyla âlem yaptığı" öne sürüldü. Karakuş'un gözaltına alınmasından sonra Sabah gazetesi 9 Eylül tarihli sayısında, Karakuş'u, Laleli'de meydana gelen bombalama olaylarının faili olarak ilan ederek, "İstanbul'daki iki ayrı otele bomba koyanlar yakalandı" şeklinde başlık attı. Gazete 3 Ekim tarihli sayısında ise "Eyleme gelmişti canı âlem çekti" başlığını kullandı. Basında çıkan bu haberleri değerlendiren Karakuş'un Avukatı Okçuoğlu, "Bomba konulan otellerde ve Sezai Karakuş'un kaldığı otelde bir takım kamera görüntüleri kullanılarak mizansenler oluşturulmuş. Karakuş bir şey alıp verirken, görünteleri kaydedilmiş ve tatbikat sırasında bir takım hareketler yapması istenmiş. Biz Karakuşla görüştükten sonra yapılan tatbikatlarla kendisinin bir olayın içine sürüklendiğini farkettiğini söyledi. Bunların hepsi düzmece. Önce bombacı olduğu söylendi. Bu kesinleşmeyince de örgütün parasıyla alem yaptığı söylendi" diye konuştu.

Bombacı olmadığı kanıtlandı Yalan haber yapan basının ve polisin ellerinde bu yönlü bilgi olduğunu söylemelerine karşın soruşturma dosyasında bu konuyla ilgili bir bilgi olmadığına dikkat çeken Okçuoğlu, "Bunlar gerçek dışı haberler" dedi. Okçuoğlu, polisin ve savcılığın düzenlediği evraklar sonucunda da Karakuş'un bombalama olayları ile ilgisi olmadığının ortaya çıktığını ifade etti. Karakuş'un cezaevinde intihar olayının normal bir ölüm olarak değerlendirilmemesi gerektiğinin altını çizen Okçuoğlu, "Gerek arkasında bıraktığı notlar gerekse bizim Tekirdağ F tipi yetkilileri ve cezaevindeki arkadaşları ile yaptığımız görüşmeler, intihar sebebinin ağır işkence ve basında çıkan asılsız haberler olduğunu gösteriyor" diye konuştu. F tipleri... Avukat Okçuoğlu'nun üzerinde durduğu diğer bir konu da F Tipi cezaevleri. Karakuş'un yoğun bir işkenceye maruz kaldıktan sonra F tipi cezaevine kunulduğunu aktaran Okçuoğlu, "Yoğun işkence geçirmiş birinin ikinci bir tecritle karşı karşıya kalması başlı başına bir işkencedir" eleştirisinde bulundu. Avukat M. Selim Okçuoğlu, Karakuşun ölümünün ardından Sabah Gazetesi'nin 23 Kasım 2004 tarihli haberinde "Alemci militan cezaevinde ölü bulundu" başlığı ile verdiği haberin içinde yine gerçek dışı unsurlar olduğunu dile getirdi. Haberde geçen ailenin örgüt içi infaz nedeliyle otopsi yapılmasını istemesini ve Karakuş'un örgüt içi infazdan korktuğu için savcılıktan koruma istemesi olaylarının gerçekleri yansıtmadığını söyleyen Avukat Okçuoğlu, "Biz olayların birinci dereceden tanıklarıyız. Böyle bir şikayet olmadı" dedi. Okçuoğlu ayrıca ailesiyle birlikte bu gün konuyla ilgili basın açıklaması yapacaklarını dile getirerek, olayın peşini bırakmayacaklarını ifade etti.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şiddetin çocukları!

SONRAKİ HABER

Uğur'la hayal kurardık mesela...

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...