27 Kasım 2004 22:00

Sorgun'a sahip çıkılmalı...

Manavgat'taki Sorgun Çamlığı'nın golf alanına dönüştürülmesine karşı "Doğa Gönüllüleri" adlı grup, kurdukları internet sitesinde Sorgun Çamlığı'nda 200 bin ağacın kesileceğine dikkat çekerek protesto çağrısı yapıyor.

Paylaş
Antalya'nın Manavgat ilçesi yakınlarındaki Sorgun Çamlığı'nın golf alanı yapılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca kiraya verilmesine karşı çıkan "Doğa Gönüllüleri" adlı grup, internet sitesi kurarak, kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. "www.sorgun.org" adlı site kuran Doğa Gönüllüleri ormanın katlinin yanı sıra pek çok hayvan ve bitki türünü tehlikeye atacak ağaç kesiminin protesto edilmesi çağrısı yapıyor. Yapılacak iş çok basit; sadece www.sorgun.org/ sitesine ulaşıp oradaki protesto bölümüne girilecek. Doğa Gönüllüleri adlı grubun sözcüsü Mehmet Gülcü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "www.sorgun.org" adlı sitede Sorgun Çamlığı'nın ve burada yaşayan hayvan ve bitki türlerinin tanıtıldığını belirtti. Sitenin kısa sürede büyük ilgi gördüğünü ve ziyaretçi sayısının 55 bine ulaştığını belirten Gülcü, siteye Nijerya, Çin ve Tayvan'ın da aralarında bulunduğu birçok ülkeden mesaj gönderildiğini söyledi. Gülcü, "Sorgun Çamlığı'nın golf alanı ve otel yeri olarak tahsis edilmesi binlerce ağacın kesilmesine ve ekolojik dengenin bozulmasına neden olacaktır" dedi. Sorgun Çamlığı'nın golf alanına dönüştürülmesine karşı geniş bir kamuoyu oluştuğuna dikkati çeken Gülcü, sitenin Türkçe'nin yanı sıra, İngilizce ve Almanca dillerinde de yayınlandığını bildirdi. Sitede, Sorgun Çamlığı'nda, aralarında 350 yıllık fıstık ağaçlarının bulunduğu, 1988'de büyük bir yangın geçirdiği ve 45 bin kilometrekare olduğu ifade edilerek, golf alanına dönüştürülmesiyle 200 bin ağacın kesileceği, bu durumun bölgedeki ekolojik dengenin bozulmasına yol açacağı öne sürülüyor. Gönüllülerin çabalarıyla korunmaya ve eski haline getirilmeye çalışılan Sorgun Ormanı'nın birçok kuş çeşidini ağırladığına da değinilen sitede, bu kuş türlerinin bazılarının neslinin tükenmekte olduğuna dikkat çekiliyor.

TURAB yalanlıyor Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açtığı ihaleyi kazanarak, bu alanı kiralayan TURAB adlı şirket yetkilileri ise daha önce yaptıkları açıklamada, bu alandan 200 bin ağacın kesileceği yolundaki iddiaların doğru olmadığını, daha az sayıdaki ağaçların da kesilmeyeceğini, başka bir bölgeye taşınacağını kaydetmişlerdi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Saldırılar yoğun, gazeteciler örgütsüz

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa