27 Kasım 2004 22:00

Okulunu hiç aksatmamış

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde "terörist" denilerek öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz'ın hiç devamsızlık yapmayan başarılı bir öğrenci olduğu ifade edildi. Kenti yasa boğan küçük Uğur'un sınıf devam çizelgesinde hiç devamsızlık görünmüyor.

Paylaş
Mardin'in Kızıltepe ilçesinde "terörist" denilerek öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz'ın okulda hiç devamsızlık yapmayan başarılı bir öğrenci olduğu ifade edildi. Kenti yasa boğan küçük Uğur'un sınıf devam çizelgesinde bugüne kadar tek bir devamsızlık görünmüyor. Dicle İlköğretim Okulu 5/C sınıfının 507 No'lu öğrencisi olan Uğur, okulların açıldığı eylül ayından itibaren kendi sınıfında bulunan diğer 35 sınıf arkadaşının aksine değil devamsızlık yapmak, okula bir gün dahi geç kalmamış. Ancak devam çizelgesinde acı bir gerçek de gözlerden kaçmıyor. Güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürüldüğü 21 Kasım gününe kadar tek bir gün bile geç kalmayan Uğur'un devam çizelgesi, vurulduğu günden itibaren devamsızlığını belirten eksi işaretleri ile dolmaya başlıyor.

Suç duyurusu Bu arada Uğur Kaymaz ile babası Ahmet Kaymaz'ın öldürülmesinden sorumlu tutulan Mardin İl Emniyet Müdür Yardımcısı Kemal Dönmez ve beraberindeki görevliler, Kızıltepe Cumhuriyet Savcılığı'na şikâyet edildi.


İHD'DEN İNFAZA TEPKİ İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz öldürülmesini protesto etti. Taksim Gezi Parkı'nda biraraya gelen dernek üyeleri adına konuşan İHD Genel Başkan Yardımcısı Eren Keskin, bu acımasızlığa dur denilebilmesi için Ortadoğu'da savaşı dayatan, Filistin'de ve Kızıltepe'de iki çocuğu öldürücek kadar acımasız olan, militarist politikalara karşı mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yargıdan örnek karar

SONRAKİ HABER

Esenyurt'ta mobilya imalathanesinde yangın: 3 işçi dumandan etkilendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa