27 Kasım 2004 22:00

François neden öldü?

Fransa'da 12 yaşında bir çocuğun apandisit ameliyatı sonucunda ölümü, dikkatleri sosyal sigortalarda yapılan kısıtlamalara çekti.

Paylaş
Avrupa'nın en zengin ülkelerinden Fransa'da 12 yaşındaki François, çok basit bir apandisit ameliyatı için hastaneye yattı, ertesi gün ameliyat yapıldı, herhangi bir sorun yoktu. Lyon'daki Val d'Ouest özel kliniğinde her gün bu tür ameliyatlardan onlarca yapılıyor. Fakat François çok şansızdı, ameliyat sonrası hafta sonuna geliyordu ve hafta sonunda personel eksikliği daha fazla hissediliyordu, özelikle ameliyatlardan çıkan hastalarla ilgilenecek hemşire, hasta bakıcı yetersizdi, bu durumlarda bir iki günlüğüne geçici işe alınan sağlık elemanlarıyla açık kapatılmaya çalışılıyor. O hafta sonu 'geçici' olarak işe alınan hemşire ameliyattan çıkan François'nın acısını hafifletmek için ilaç verir, çocuk komaya girer ve akşama doğru hayatını kaybeder. İşe alınan sağlıkçı fazla dozda morfin kullanmış ve küçük François'in ölümüne sebep olmuştur. Sabah, ameliyat odasından çıkan oğlunu gören ve rahatlayarak evlerine dönen aileye gece yarısı çocuklarının vefat ettiği haberi ulaştırılır.

Hep aynı nakarat François'nın ölümü, sosyal sigortada kemer sıkma planlarının kurbanı olarak basında tartışılıyor. Devlet hastanelerinde doktor, hemşire ve sağlık elemanı açıklarının her gün büyüdüğü ve bu şekilde devam edilirse kurbanların sayısının artacağı yetkililere her gün duyuruluyor. Bunun karşısında sorumlu yetkililerin yanıtı sosyal sigorta reformunun daha da ciddiye alınması oluyor. Genellikle kış aylarında hastalıklar çoğaldığından bu dönemde sosyal sigortalardan ve harcamalardan da çok bahsedilir. Kış daha kapıya dayanmadı ama şimdiden insanların gözünü korkutarak kemer sıkmaya teşvik için yaygaraya başladılar. Fransa'da da sağlık bakanlığı sosyal sigortaların yük olduğunu söyleyerek yeni bir saldırı kampanyası başlatıyor. Yine giderlerin çok olduğu ve tasarruf yapılması için şimdiden daha radikal önlemlerin alınacağı duyuruldu. Önlemlerin başında hastanelerin kapatılması gündemde belki de en radikal çözüm. Devlet hastanelerini kapatılması ise yandaki özel kliniklerin kapısını açmak anlamına geliyor. Böylece devlet sağlık personeli harcamalarından kurtulacaktır. François gibileri ise apandisit gibi sıradan ameliyatlarda can verecekler.

Patronlar prim ödemiyor Sağlık Bakanlığı'nın öne sürdüğü reform paketiyle hastanede günlük kalmanın faturası giderek yüklü olacak. Yıllık vergi kapsamında hastalık giderleri için 300 Euro'luk yeni vergiler getirilmesi bekleniyor. Sosyal Sigorta Kasası'nın özelleştirilmesi için bekleyenler ise sabırsızlanıyor. MEDEF-Fransa patronlar hareketi bundan üç yıl önce haftalık 35 saat çalışma yasası yürürlüğe girdiği dönemlerde, sırf yasayı protesto etmek ve sigorta primlerini ödememek için Sosyal Sigorta Kurumu'ndan çekilmişti. Yasalara göre kişilerin "ben sosyal kesintileri ödemeyeceğim, protesto ediyorum deme" hakkı yok. Ancak şirket patronlarının kesintilerden muaf tutulma hakları var. MEDEF geçen yılda 20 milyar Euro'luk sigorta kesintisinden muaf tutuldu. On yıl içinde patronlar, toplam 200 milyar Euro'luk kesintiden muaf tutulmuş oldular. Fransa'da prim ödeyen patronların 'kayıbı da' sondaran hükümet tarafından telafi ediliyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Seçim yenilenebilir

SONRAKİ HABER

Cinsel saldırıdan yargılanan Prof. Dr. Hasan B.'nin davasında 1 saatlik görüntü kayıp

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...