26 Kasım 2004 22:00

Diyarbakır'da edebiyat günleri

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 'Edebiyat yaşamdır' sloganıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Edebiyat Günleri'nin programını açıkladı.

Paylaş
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 'Edebiyat yaşamdır' sloganıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Edebiyat Günleri'nin programını açıkladı. 30 Kasım-5 Aralık tarihleri arasında yapılacak olan Diyarbakır Edebiyat Günleri programı Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir tarafından yapılan basın toplantısıyla açıklandı. Demir Otel'de düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak, İdil Belediye Başkanı Resul Sadak, Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı, Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ve Kürt-Pen Başkanı Sedat Yurttaş katıldı. Yapılan kahvaltının ardından programı açıklayan Baydemir, Kürt, Türk, Arap, Fars, Ermeni ve Süryani edebiyatının bir çok seçkin isimlerin programa renk katacağını söyledi. Kimliklerin ve kültürlerin kendilerini ifade ettikleri sürece, hayatın güzelleşeceğine inandıklarını belirten Baydemir, tarihten aldıkları güç ve inançla tüm kültürlere surlarının daima açık olduğunu söyledi.

'Herkesi davet ediyoruz' Diyarbakır'ın Ortadoğu ülkeleri için bir çekim merkezi olduğunu hatırlatan Baydemir, "Edebiyatçılar, sanatçılar, kentimize yüzünü dönecek. Edebiyat günleri programında şiir dinletileri, söyleyişiler, paneller ve tartışma programları olacak. Bu nedenle kış günlerinde şiirlerin sıcaklığı ile yüreğimizi dost sohbetleri ile ısıtacağız" dedi. 2-3 Kasım tarihleri arasında düzenleyecekleri dil konferansı ile Kürtçe'nin kullanım sorunları ve lehçelerini, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen akademisyenler ile tartışacaklarını ve edebiyattaki dil sorunun çözümüne yeni ufuklar açacaklarını söyledi. Kentin dokusuna ve tarihine yeniden kavuşturmak ve Diyarbakır'ı bir sanat şehri yapmak için tüm halkı edebiyat günlerine davet etti.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Güzel Psike'nin yazgısı

SONRAKİ HABER

Esenyurt'ta mobilya imalathanesinde yangın: 3 işçi dumandan etkilendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa