26 Kasım 2004 22:00

İnfaz Meclis'e geliyor

Mardin Kızıltepe'de 12 yaşındaki çocuk ve babasının öldürülmesi Meclis'e taşındı. TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun oluşturduğu bir heyet bu hafta başında Mardin'e gidiyor.

Paylaş
Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ile babası Ahmet Kaymaz'ın askerler tarafından kurşunlanarak öldürülmesi olayı Meclis'e geliyor. TBMM İnsan Hakları Komisyonu tarafından oluşturulan bir heyetin, önümüzdeki hafta başında Mardin'e giderek olayla ilgili inceleme yapması bekleniyor. Evrensel'e konuşan AKP Mardin Milletvekili Nihat Eri, kendilerine ulaşan bilgilere göre olayın askerler tarafından değilde Özel Tim tarafından gerçekleştiğini söyledi. Durumun üzücü olduğunu ifade eden Eri, "Biz İçişleri Bakanlığı ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na başvurduk. Önümüzdeki haftanın başında Meclis'ten bir heyet bölgeye giderek inceleme yapacak. İçişleri ve savcılıkta olayı soruşturuyor. Bu girişimlerden bir sonuç alınamazsa tabiki olayı Meclis'e getireceğiz" dedi. CHP Mardin Milletvekili Mahmut Duyan ise olayı araştırmak için Mardin'de bulunduğunu ancak henüz yetkili mercilerle görüşemediğini ifade etti.

AP milletvekilleri infaz yerinde Bu arada Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekillerinden oluşan bir heyet, Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz'ın evinin önünde kurulan taziye çadırını ziyaret ederek, olay ile ilgili çeşitli bilgiler aldı. Çeşitli temaslarda bulunmak için bölgede bulunan AP milletvekillerinden İtalyan Vittorio Agnolette, Alman Andre Brie, Tobias Pflueger ve Karin Schüttpelz, Kürt Milletvekili Feleknaz Uca, Portekiz Miguel Porta ve Çek Milletvekili Miroslav Ransdorf'tan oluşan 7 kişilik heyet ile Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Av. Tahir Elçi, İHD Diyarbakır Şubesi yöneticilerinden Av. Sıla Talay ve A. Kadir Aydın, Kızıltepe'de infaz edilen Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu. İlçe girişinde Kızıltepe Belediye Başkanı Cihan Sincar tarafından karşılanan heyet, olayın gerçekleştiği yerde kurulan taziye çadırını ziyaret etti. Ziyaret sırasında heyet adına Kürtçe bir konuşma yapan AP Milletvekili Uca, AP olarak olayın takipçisi olacaklarını ve olayın üzerine gideceklerini söyledi. Milletvekilleri daha sonra olay hakkında geniş bilgi ve fotoğraf görüntüleri alarak Kızıltepe'den ayrıldı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tüketmeme çağrısı

SONRAKİ HABER

İBB'den ‘Halk Ekmek’ iddiasına yanıt: Yeni dönemde ihale açmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa