26 Kasım 2004 22:00

Ev-eksenli çalışan kadınlar toplandı

Ev-eksenli çalışan kadınlar, "görünür olma ve haklarını alma" yolunda 1'inci Ülke Konferanslarını topladı. Ankara'da toplanan konferansta 20'yi aşkın ilden ev-eksenli çalışan kadınlar bir araya geldi.

Paylaş
Ev-Eksenli Çalışan Kadınlar 1'inci Ülke Konferansı dün Ankara'da başladı. 20'yi aşkın ilden ev-eksenli çalışan kadınların buluştuğu konferansta "evlerin görünmeyen işçilerinin" görünür olma yolunda örgütlenmeyi sürdüreceği vurgulandı. Ev-Eksenli Çalışan Kadınlar 1'inci Ülke Konferansı, ev-eksenli çalışan işçiler ağı Home-Net'in Türkiye ayağını oluşturmak üzere toplandı. Ev-eksenli çalışmayla ilgilenen araştırmacı, aktivist 7 kadının oluşturduğu Ev-Eksenli Çalışan Kadınlar Çalışma Grubu'nun 6 seneyi aşkın çabasının sonucunda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını Muğla Ev-Eksenli Çalışan Kadınlar Grubu'ndan Gülsüm Coşkun yaptı. "Biz evlerin görünmeyen işçileriyiz. Ürünlerimiz ortada ama biz görünmüyoruz. Dokunmuş bir kumaş gibi buradayız" diyen Coşkun, kendilerine bir yol haritası çizmek ve eylem planını buna göre hazırlamak üzere toplandıklarını kaydetti. İş Müfettişleri Derneği'nden Yasemin Güngör ise ILO sözleşmeleriyle "bir başkasına bağlı olarak evde çalışanların diğer işçiler gibi hakları olduğu"nun kabul edildiğini, yeni İş Yasası ile de ev-eksenli çalışmanın yasa kapsamına alındığını bildirdi. Bunun önemli olduğunu ancak yeterli olmadığını kaydeden Güngör, "Özel bir yasal düzenleme yapılmasına büyük bir gereklilik var" dedi. Güngör, bundan sonra sendikalar ve sendika benzeri derneklerde örgütlenmeye doğru gidileceğini kaydetti.

Dünya çapında örgütleniyorlar Home-Net'ten Jane Tate ise Hindistan'da, Çin'de, Doğu Avrupa'da ve dünyanın birçok yöresinde "görünür olma ve seslerini duyurma" ihtiyacı duyan ev-eksenli çalışanların örgütlendiğini aktardı. Bulgaristan Ev-Eksenli Çalışan Kadınlar Örgütü'nden (KALOİAN) Rosalina İvanova ise yaşadığı bölgede 5 bine yakın ev-eksenli çalışan kadın olduğunu anlatarak, "Her yerde olduğu gibi parça başı ücretin çok düşük olduğunu, işin çok uzun sürdüğünü ve ev-eksenli çalışanların görünmez durumda olduğunu" kaydetti. Doğu Beyazıt Belediye Başkanı Mukaddes Kubilay da belediye olarak ev-eksenli çalışan kadınların ürünlerini sergileyebileceği ve pazarlayabileceği bir kooperatif kurduklarını ve ev-eksenli çalışan kadınlara destek olmaya devam edeceklerini söyledi.
Ev-eksenli çalışma nedir? Ev-eksenli çalışma, "evde yapılan çalışma" olarak tanımlanıyor ve bu çalışma türünün "bir ödeme karşılığı yapılan çalışma" olduğu vurgulanıyor. Yüzyıllardır geleneksel olarak var olan bu çalışma türü, küreselleşme süreciyle birlikte şirketlerin işlerini işyeri dışına kaydırmasıyla hızla yaygınlaştı. Dünya çapında olduğu gibi Türkiye'de de ev-eksenli çalışanların sayısı hızla artıyor ve bugün Türkiye'de 250 bine yakın ev-eksenli çalışan olduğu tahmin ediliyor. Ev-eksenli çalışma kayıtdışı bir biçimde gerçekleştiriliyor. Ev-eksenli çalışanların yüzde 90'ınını kadınlar oluşturuyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kolombiya'da çatışma: 12 ölü

SONRAKİ HABER

SES: Şiddete karşı 17 Nisan'da iş bırakıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa