25 Kasım 2004 22:00

İNFAZA ÖFKE!

Mardin Kızıltepe'de; 5 bin kişi 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz'ın askerler tarafından infaz edilmesini protesto etti. Valiyi istifaya çağıran halk, "Burası Felluce mi", "Vali istifa" dövizleri taşıdı.

Paylaş
Mardin Kızıltepe'de 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ile babası Ahmet Kaymaz'ın askerler tarafından kurşunlanarak öldürülmesi halk tarafından protesto edildi. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan yaklaşık 5 bin kişi, baba ile oğulu 'terörist' ilan eden valiyi istifaya çağırdı. Eyleme katılan çocuklar ellerinde "Çocuk katilleri bulunsun", "Okul arkadaşımızın katili bulunsun", "Çocuğa sıkılan kurşun barışa sıkılmıştır" dövizleri taşırken; büyükler de "Bu Emniyet müdürünün niyeti bozuk" ve "Burası Felluce sokakları mı" yazılı dövizler açtı. Sık sık, "Çocuk katili hesap verecek", "Vali istifa ", "Katil devlet", "Şehit namırın" sloganlarının eylemde konuşan DEHAP PM Üyesi Şerif Camcı, şiddetin en üst seviyede yaşandığı dönemlerde bile böyle olaylara rastlanmadığını kaydetti. Camcı, "AB'ye entegre olmak isteyen Türkiye'nin bir şehrinde insanlar infaz ediliyor. Öyle bir ülkeki 12 yaşındaki bir çocuk bile kurşuna diziliyor" diye konuştu. Konuşmasında Başbakan Erdoğan'a da seslenen Camcı, "Erdoğan bu olayla koltuğunu ve meşruiyetini bu olay aydınlanana kadar kaybetmiş görünüyor" dedi.

TBMM'ye davet Camcı'nın ardından konuşan İHD Mardin Şube Başkanı Hüseyin Cangir ise, küçük Uğur'un bir gün önceye kadar okul arkadaşları ile okul bahçesinde neşeli oyunlar oynadığını ve aniden "azılı bir terörist" olarak ilan edildiğini kaydederek, "Uğur henüz çocuk olsa da ölüdür artık. Hem de öylesine bir ölü ki güvenlik güçleri tarafından sokak ortasında öldürülmüş bir çocuğun ölüsüdür. İHD bu ve benzeri olayların takipçisi olmaya devam edecektir. Bu konuyu inceleme yapmak üzere TBMM'yi göreve çağırıyoruz" diye konuştu. Açıklamanın ardından yüzlerce kişi küçük Uğur'un öldürüldüğü yere kurulan taziye çadırını ziyaret etti.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dolar aralıksız düşüyor

SONRAKİ HABER

Kadına yönelik şiddet
   mücadeleyle engellenir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa