26 Kasım 2004 03:00

Hamas ile gizli görüşme

Filistinli örgüt Hamas ile AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, gizli bir toplantı yaptı. Solana, Hamas ile bağlantı kurduğunu doğruladı, ancak görüşmenin Yaser Arafat'ın ölümünden önce olduğunu öne sürdü.

Paylaş
Filistinli örgüt Hamas ile AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, gizli bir toplantı yaptı. Solana, Hamas ile bağlantı kurduğunu doğruladı, ancak görüşmenin Yaser Arafat'ın ölümünden önce olduğunu öne sürdü. Ama daha sonra, böyle bir görüşme gerçekleştiğini de reddetti. Gizli görüşme, Arafat'ın ölümünün ardından, oluşturulacak yeni yönetimde yer alma sinyalleri veren Hamas'ın silah bırakarak 'taraf' olma çabasına gireceğinin ilk işareti olarak yorumlandı.

Mesaj iletti Görüşmenin kesin tarihi konusunda bilgi vermekten kaçınan Solana, görüşmenin bazı konularda ilerleme sağlanması için bir fırsat olarak ortaya çıktığını söyleyerek; Hamas'a "Filistin halkına yardımcı olmak istiyorsanız şiddeti durdurun" mesajını ilettiğini belirtti. Solana, daha sonra, Hamas ile "doğrudan görüşmediğini" açıkladı. Gelişmeler üzerine İsrail hükümeti, "AB içinde tutarsızlık gördüklerini" açıkladı. İsrail hükümet sözcüsü, konuyu AB ile ele alacaklarını bildirdi. İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ise Hamas konusundaki tutumlarının açık olduğunu söyleyerek "Hamas ile bağlantımız yok" dedi. İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de, Solana'yı Hamas temsilcileriyle görüşmesinden ötürü eleştirdi ve "Hamas'ı siyasi bir ortak olarak görmüyoruz" yorumunu yaptı. İsrail Başbakanı Ariel Şaron ise, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile dün yapması gereken görüşmeyi iptal etti. İptalin gerekçesi, Şaron'un 'sağlık durumu' olarak açıklandı. Avrupa Birliği ve ABD, Hamas'ı geçen yıl yasaklanan örgütler listesine almıştı. Teröristlerin eğlencesi! Öte yandan Filistin'in Nablus kenti yakınlarındaki Beit İba kontrol noktasında görevli İsrailli askerlerin keyfi uygulamaları nedeni ile Filistinlilerin kontrol noktasından geçmek için saatlerce beklemek zorunda kaldıkları açıklandı. İsrailli askerlerin geçen hafta keman taşıyan bir Filistinli gencin geçmesine izin vermeyerek, kendilerine keman çalmaya zorladıkları ve askerlerin bu eğlencesi nedeni ile kontrol noktası önünde Filistinlilerin uzun kuyruklar oluşturdukları belirtildi. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, askerlerin kötü niyetli olmadığı öne sürüldü. Bu arada İsrail askerleri, Gazze Şeridi'nde, Mısır'dan silah kaçırıldığı öne sürülen tünelleri ortaya çıkarmak gerekçesi ile bir Filistinliyi öldürdü.

ÖNCEKİ HABER

ABD'den 'fikir savaşı' uyarısı

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa