25 Kasım 2004 03:00

Çocuklara resimli tiyatro

Gülen İpek Adalı, çocuklar için hazırladığı resimli tiyatro metinleri kitabı ile çocuklara oyun okuma alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyor.

Paylaş
Türkiye'nin ilk resimli çocuk tiyatrosu metinleri kitabı çıktı. Gülen İpek Adalı'nın hazırladığı kitabın resimlerini ise Fırt, Gırgır'ın kurucu yazar çizeri, Hayvan Larousse'un yaratıcısı Murat Alpay yaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği mezunu olan yazar, Mitos Boyut Yayınları'ndan çıkan oyun kitabı ile çocukların da oyun okumasını teşvik etmeyi amaçlıyor. Yaklaşık altı yıldır, profesyonel çocuk tiyatrosu için oyunlar yapan ve okullarda çocuklarla çalışmalar sürdüren Gülen İpek Adalı, "Bu çalışma, ülkemizde ve dünyada seyircisini kaybediyor endişesini duyduğumuz tiyatronun, çocuklar tarafından sevilmesi, en azından ilgi nesnesi haline getirilmesi uğraşıdır" diyor.

Farklı bir nokta Dr. Nihal Kuyumcu da, Gülen İpek Adalı'nın çalışması için şu yorumda bulunuyor: "Adalı, bu kitaptaki çalışmalarıyla çocuk gerçekçiliği ve çocuk bakışını çok iyi yakaladığı oyunlarında farklı bir noktadan yaklaşıyor çocuklara. Anti-otoriter yaklaşımlarla yetişkenlere yönelik eleştiriler getiriyor. Çocuğu merkeze koyarak onun düş gücünü harekete geçiren, üzerinde düşündüren, parmak sallamadan, öğüt vermeden, öncelikle kendilerine inanmaları gerektiğini, eğer inanırlarsa başarabileceklerini göstermeye çalışıyor çocuklara".

ÖNCEKİ HABER

Sıradışı şiirler

SONRAKİ HABER

‘68’li Tayfur Cinemre hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa