25 Kasım 2004 03:00

Ukrayna'da 'sivil darbe' kaygısı

ABD ile Rusya arasında nüfuz çatışmasına sahne olan Ukrayna'da, Washington destekli muhalefet seçim sonuçlarını reddederek 'zafer' ilan etti.

Paylaş
Ukrayna'daki devlet başkanlığı seçimlerinin ardından, sonuçları kabul etmeyen Batı yanlısı muhalefet sokaklara döküldü. Gelişmeler, Rusya ve ABD arasındaki çekişmeyi bir kez daha su yüzüne çıkardı. Washington Post gazetesine bilgi veren kaynaklar, Bush yönetiminin, "muhalefete destek verdiğini, ama diğer yandan Rusya hükümeti ile karşı karşıya gelmek istemediğini" dile getirdiler. Washington, Moskova'nın desteklediği Başbakan Viktor Yanukoviç'in kazandığı açıklanan seçimlerde "hile yapıldığını" ilan etmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı, 'suçlamalar soruşturulana dek' resmi sonuçların açıklanmamasını istedi. ABD ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i, resmi sonuçlar açıklanmadan Yanukoviç'i tebrik ettiği için eleştirdi.

Muhaliflere AB desteği Moskova ise, seçimlerde hile karıştığı iddialarına şiddetle karşı çıktı, ancak Avrupa Birliği'nin önde gelen devletlerinin muhalefetten yana tavır almasıyla zor duruma düştü. Avrupa Birliği'nin dış politika sorumlusu Javier Solana, seçimleri "adil bulmadığını" açıkladı ve "şiddet olayları çıkabileceğini" söyleyerek sokak eylemlerini adeta teşvik etti. Almanya Başbakanı Gerhard Schröder de, seçimlerde usulsüzlükler yapıldığı yönündeki AGİT raporuna katıldığını açıkladı. Devlet Başkanı Vladimir Putin, seçimlerin uluslararası standartlara uygun olmadığını söyleyen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na (AGİT) ağır eleştiriler yöneltti. Putin, seçimlerdeki bir adayı Batı, diğerini Rusya yanlısı göstermenin Soğuk Savaş mantığının uzantısı olduğunu söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, Ukrayna'nın içişlerine müdahale etmeyeceklerini açıkladı.

Karşılıklı eylemler Ukrayna'nın başkenti Kiev, önceki akşam onbinlerce kişinin protesto eylemine sahne oldu. 1000 kadar eylemci, geceyi başkanlık sarayı önünde kurdukları çadırlarda geçirdi. Başbakan Viktor Yanukoviç'in yandaşları da muhaliflerden 1 kilometre uzaklıktaki Dinamo Kiev stadyumu yakınında çadır kurdular. Yaklaşık 1500-2000 Yanukoviç yandaşının, muhalefeti eleştirerek "Yuşçenko, Ukrayna'yı Amerika'ya satma" sloganları atmaları dikkat çekti.

Maden işçileri Yanukoviç'le Ülkenin doğusundaki Donbass bölgesindeki maden işçileri de, Başbakan Yanukoviç'i desteklemek için başkent Kiev'e yürümeye hazır olduklarını ilan ettiler. Maden İşçileri Sendikası Başkanı Victor Turmanov, "Muhalefetin provokasyon eylemlerinden sonra, yasa ve iktidarı desteklemek için Kiev'e yürümeye kararlıyız" dedi. Muhalif lider Viktor Yuşçenko yanlıları, dün sabah erken saatlerde kent merkezinde yeniden toplanmaya başladı. Gazetemiz yayına hazırlandığında, gösteriler sürüyordu. Yuşçenko, önceki akşam parlamentoya girdi ve yemin ederek kendisini 'devlet başkanı' ilan etti.

Leonid Kuçma: Masaya oturun Muhalefet gösterileri, Devlet Başkanı Leonid Kuçma tarafından, siyasi maskaralık olarak değerlendirildi. Kuçma, tarafların bir an önce masaya oturup sorunu çözmesini istedi. Kuçma, sorunu güç kullanarak çözmekten yana olmadıklarını ancak düzeni sağlamaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi. Devlet Başkanı'nın talebi üzerine, muhalifler, Başbakan Yanukoviç ile masaya oturmayı kabul ettiler. Ama görüşmelerin ne zaman yapılacağı belli değil. Merkezi Seçim Komisyonu, yüzde 49,4 oy ile Yanukoviç'i seçimin galibi ilan etmiş; Yuşçenko'nun ise yüzde 46,7 destek gördüğünü duyurmuştu.

ÖNCEKİ HABER

KPÖ parçalanabilir

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa