24 Kasım 2004 03:00

Sahnenin arkasındaki dünya

Gogol, "Müfettiş" adlı eserinde gerçekçiliğini mizah ile buluşturur ve ortaya Çarlık Rusyası'nda yaşanan yozlaşma ve bürokrasinin başarılı bir eleştirisi çıkar.

Paylaş
Gogol, "Müfettiş" adlı eserinde gerçekçiliğini mizah ile buluşturur ve ortaya Çarlık Rusyası'nda yaşanan yozlaşma ve bürokrasinin başarılı bir eleştirisi çıkar. Yalçın Savuran da, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun sahnelediği "Müfettiş"i; daha doğrusu "Müfettiş"in perde arkasını fotoğraflamış ve ortaya "sahne" ile "fotoğraf"ın başarılı bir buluşması çıkmış. Yalçın Savuran, Marmara Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi mezunu; fotoğraf, sanat tarihi, arkeoloji ve Türkiye doğası ile yakından ilgili bir sanatçı. Yalçın Savuran, fotoğraf üzerine yaptığı pek çok çalışmanın ardından, son bir yıldır devlet tiyatrosu sanatçıları ile fotoğraf-performans ilişkisi üzerine çalışıyor. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri çerçevesinde Dünya Aktüel Kitabevi'nde açılan "Yüzde 100" başlıklı sergi de bu çalışmanın bir ürünü.

Bire bir temas Mekânları; kulis, sahne arkası, sahne çukuru, koridor ve sahne... Anlattığı duygular; sevinçler, şakalar, heyecanlar, gülüşmeler, düşünenler, ağlayanlar, üzülenler... Tiyatronun diğer pek çok sanat dalına göre farkı ve elbetet avantajı olan "izleyici ile bire bir temas", oyuncunun her seferinde ilk günkü gibi, her seferinde heyecanlı bir biçimde sahneye çıkmasını sağlar. Yalçın Savuran'ın fotoğraflarında da bunu görmek mümkün. İşte o heyecanlı olma halini anlatıyor "Yüzde 100."

Oluşma halleri Şen şakrak haller de, heyecanlı bekleyişler de kaçmıyor Savuran'ın objektifinden... Makyaj odası halleri, yüzlere yansıyan duygular, şakalaşmalar kadar, oyunun oluşma sürecini de veriyor "Yüzde 100." Çetin Tekindor'u, Yetkin Dikinciler'i ve diğer tüm oyuncuları, bu kez sahnede değil, objektifin önündeki halleriyle farklı bir gözle görmemizi sağlıyor. Ve elbette sonunda objektif, oyunun izleyice ulaştığı haline, yani sahneye de çevriliyor. Yalçın Savuran, oyunun sahnelenişinden çektiği fotoğraflarda ise ışık ve renklerle oynuyor. Sahnedeki hareket, başarılı biçimde objektife yansıyor. Aslında, Yalçın Savuran'ın sergisini, hele de oyunu izlemişseniz, son fotoğraftan geriye doğru görmekte fayda var. Sahne fotoğraflarından başlayarak, oyunun hazırlandığı ilk anlara; bir oyunun oluşma sürecini daha iyi kavramak mümkün. Elbette, sözünü ettiğimiz an be an kronolojik bir anlatım değil. Tiyatro koltuklarında gördüğümüz sahnenin arkasındaki dünyaya dair ilginç ve hoş bir yolculuk... Yalçın Savuran'ın "Yüzde 100" sergisi, 3 Aralık'a kadar Tünel'deki Dünya Aktüel Kitabevi Sergi Salonu'nda açık kalacak. Tiyatro dünyasına bir de sahne arkasından bakmak isteyenler için...

ÖNCEKİ HABER

Elektriksiz, susuz dört yıl

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa