23 Kasım 2004 03:00

Otobüs ölüme uçtu

Paylaş
Yozgat'ın Yerköy ilçesine 6 kilometre mesafedeki Kiliközü köprüsünde dün sabah 05.00 civarında yaşanan trafik kazasında 3 kişi öldü, 42 kişi de yaralandı. Tempo firmasına ait otobüsün Çanakkale gezisinden dönen ilköğretim öğrencilerini taşıdığı öğrenildi. Alınan bilgiye göre, Yozgat Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkilileri Yozgat'taki başarılı ilköğretim öğrencilerini gezdirmek için Çanakkale'ye götürdü. Otobüs Yerköy Kiliközü mevkiine geldiği sırada, Kiliközü köprüsünden aşağı uçtu. Kazada ilk belirlemelere göre, şoför Nuh Andaç, Gençlik ve Spor Şube Müdürü Ertuğrul Kargı ile ismi belirlenemeyen 12 yaşlarındaki bir çocuk hayatını kaybetti. Kazada yaralananlar Yerköy Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Eskişehir'de ise deneme sürüşü yapılan tramvayın çarpmasıyla ölen lise öğrencisinin arkadaşları, kazanın meydana geldiği yerde protesto gösterisi yaptılar. Çifteler Caddesi'nde önceki gün meydana gelen kazada ağır yaralanan ve kaldırıldığı Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşamını yitiren, Fatih Anadolu Lisesi 2. sınıf öğrencisi Serdar Güler'in (16) arkadaşları, 10 Fen C sınıfında, Güler'in fotoğrafının bulunduğu sıraya çiçek bıraktı. Anı sırası oluşturan yaklaşık 150 öğrenci, daha sonra, servis minibüsleriyle Çifteler Caddesi'ne gitti. Bir süre Büyükşehir Belediyesi aleyhinde slogan atan öğrenciler, tramvay yoluna karanfil koydu. Diğer yandan, yurt genelinde meydana gelen diğer trafik kazalarında da 10 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.
Soba kullanırken dikkat!
Her kış onlarca insanın ölümüne yol açan soba zehirlenmelerine karşı Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Teknik Müdürü Devrim Efe yazılı bir açıklama yaparak soba kullanımı konusunda uyarılarda bulundu. Efe, şu noktalara değindi:
 • Kömürlü sobalar tutuşturulurken üstten yanması sağlanmalı. Böylece soba içinde ortaya çıkan zehirli gazlar yanarak sobayı terk eder.
 • Soba aşırı doldurulmamalı, yoksa duman yolu daralır ve baca çekişini zayıflatır.
 • Kömürü tutuşturmak için üzerine az miktarda kağıt ya da karton ve bunların üzerine kolay yanan çıra ya da odun konulmalıdır
 • Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konmamalıdır.
 • Yatmadan önce kesinlikle sobaya yakıt konulmamalıdır. Bacaların çobuk soğudukları için yalıtılması gerektiğinin altını çizen Efe, aksi halde soğuyan baca gazı içindeki su buharının yoğunlaşacağı ve baca çekişinin azalacağı uyarısında bulundu. Yükselmesi zorlaşan bacadaki gazların soba ve boru çevresindeki çatlaklardan odaya sızarak karbonmonoksit zehirlenmesine neden olacağını hatırlatan Efe, "Baca gazlarının soğumasını azaltmak, baca tepmesini önlemek ve hava şartlarının etkisini azaltmak için bacalar yalıtılmalıdır. Pencere veya duvar delinerekyapılan bacada mutlaka delinen kısımda sızdırmazlık sağlanmalıdır" dedi. Tekniğe uygun olmayan, temizliği veya bakımı yapılmayan bacalar, soba ve şofben zehirlenmelerinin yanında yangınlara da neden olabiliyor.
 • ÖNCEKİ HABER

  Tuncay Akdoğan yaşamını yitirdi

  SONRAKİ HABER

  İmamoğlu'dan gerekçeli karar yorumu: Hani çalma nerde?

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa