23 Kasım 2004 03:00

İşsizlik, ölüm korkusunu bile
   gölgede bırakıyor

İşsizlik korkusu, ölüm korkusuna galip geldi. Adana'da, soğuk havaya karşın, Irak'a işçi gönderen bir firmanın önünde hergün uzun kuyruklar oluşuyor.

Paylaş
Adana'dan Irak'a, 125 işçi daha gönderilirken, araya "hatırlı kişileri koyan" ve başvuru formu için bekleyen çok sayıda aday işçi de "ölüm pahası"na da olsa Irak'a gitmeyi ve hayatlarını kurtaracak parayı biriktirince dönmeyi umuyor.

Umut işsizin ekmeği Savaş mağduru Irak, tüm olumsuzluklara rağmen Türk işçilerinin umut kapısı olmaya devam ediyor. Irak'taki ABD tesislerinde, 3 aylık çalışma sürelerini doldurmaları nedeniyle 12 günlük izni hak eden yaklaşık 150 işçi, dün sabaha karşı uçakla Adana Havaalanı'na getirildi. İzinli işçileri bırakan uçak, 125 vasıfsız işçiyi alarak, yeniden Irak'a döndü. Irak'a işçi götüren Türkiye'deki birkaç firmadan biri olan Adana'daki şirketin yetkilileri, halen bu ülkede yaklaşık 7 bin Türkiye vatandaşının çalıştığını, yoğun şekilde de iş başvurusu aldıklarını bildirdiler. Güvenlik ve aşırı iş başvurusu nedeniyle isimlerinin gizli tutulmasını isteyen firma yetkilileri, Irak'a başta aşçı, garson, bulaşıkçı, amele, şoför, kaportacı ve tamirci gibi meslek kolundan işçi gönderildiğini belirttiler. Ölüm de olsa... Firma önünde bekleyen işçi adayları, yıllardır işsiz olduklarını, günübirlik ücretlerle geçimlerini sağlayamadıklarını belirterek, ölüm pahasına da olsa Irak'a gitmek istediklerini belirttiler. Soğuk ve rüzgarlı havaya rağmen uzun süre firma önünde bekleyenler, amelelik bile yapmaya hazır olduklarını, hayatlarını kurtaracak parayı biriktirince de dönmek istediklerini kaydettiler. Irak'a işçi olarak gitmek isteyenler öncelikle firmaya giderek form dolduruyor. Vasıfları uygun olduğunda çağrılan işçiler, gidiş için yaklaşık 200 milyon liralık masraf yapıyor. İşçilerin, Irak'a gidiş dönüşleri, konaklama ve gıda dahil ihtiyaçları, işveren tarafından karşılanıyor. İşçilere maaşları Irak'ta ödenmiyor. Türkiye'de vekalet verdikleri bir yakınlarının adına her ay bankaya yatırılıyor. Çalışma süresi 3 ayı dolanlar ise 12 gün izinli olarak Türkiye'ye dönebiliyor.

ÖNCEKİ HABER

Çocuğa 10 kurşun

SONRAKİ HABER

Erdoğan "oy çalındı" iddiasında ısrarcı: Oy hırsızlığı tam bir felakettir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa